25.03.2015

Coreper käsitles kiiresti ja sujuvalt eelmise nädala ÜK, FAC ja GAC tagasivaate. 20.04 FAC strateegiline teema on Ladina-Ameerika. Teemadest veel kindlasti Liibüa, ENP ja kõik, mis võib veel vahepeal ette tulla (näiteks Jeemen?), välispoliitikas muutuvad asjad väga kiiresti. Küsiti mitme LR poolt, kas FAC ei peaks vastu võtma järeldusi ENP käimasoleva ülevaatuse kohta, aga mitu LR argumenteerisid ka, et protsessi faas pole veel õige.

Järgmiseks kohtade vähendamine EL majandus- ja sotsiaalkomitees. Ka siin tahetakse 3 väikeselt – LU, CY ja EE – üht kohta ära võtta, nagu Regioonide komitee puhul lõpuks läks (vt Gondori kroonika 21.10.2014 ja 10.12.2014). Ka siin võitleme me raevukalt ja jääme lõpuks alla, jäädes lootma lubadusele, et kui 2020 läheb uueks kohtade ülevaatuseks, siis meilt enam maha võtta ei saa. Täna igatahes keegi meist 3-st PRES ettepanekuga, mis sisaldas juba ka 2020-kaitseklauslit, ei nõustunud.

EEAS raporteeris idapartnerluse 20.-21.05 Riia tippkohtumise ja 27.04 EL-Ukraina tippkohtumise ettevalmistuste hetkeseisust. Kummalgi puhul pole ühistekstid veel Coreperi aruteluks valmis, täna toimus rituaalne tants ja tehti hoiatuslaske. Mina rääkisin vajadusest saada COMlt Ukraina ja Gruusia viisavabaduse tegevuskava raportid piisavalt vara; ja COM lubaski vastu tulla. Hoolimata PRES palvest läksid aga mõnedki täna juba sisusse, ehkki nõunikud arutavad alles deklaratsiooni teksti. Mis, mööname, praegu õiges suunas ei tundu minevat. Meie jaoks on seal naabrite naabrit natuke liiga palju ja EL avarat pilku, vastutulekut liiga vähe. 01.04 ootame tekst Coreperi.

Lõuna EEAS uue peasekretäri Le Royga, vahelduseks sisuliselt ja poliitiliselt ENPst. Ja kooruski välja mingi arusaamisealge, et liikmesusperspektiivi ajalise ja ruumilise kehtivuse tõlgendamisest ehk veel olulisem on, kuidas EL suudab kasutada oma vast tugevaimat välispoliitilist instrumenti: transformeerivat jõudu, võimet mõjutada oma naaberriike muutma end EL-ile sarnasemaks (ja fakt on, et liikmesusperspektiiv ise ei tööta piisava jõuga juba ka mõne Lääne-Balkani riigi puhul). Järelikult peame laiemalt mõtlema, kuidas naaberriikidele pakutav oleks nende jaoks piisavalt motiveeriv, et end enda kodanike jaoks paremaks, euroopalikumaks muuta. Kurvavõitu tõde on ent siiski, et paremat motivaatorit kui liikmesuse valgus pika tunneli lõpus pole seni suudetud välja mõelda. Kõik muud pakkumised nõuavad palju rohkem, konkreetsemat ja kiiremat vastutulekut EL poolt.

Õhtupoolikul kohtusime koos asekantsler Laanemäega EP peasekretäri Wellega. Peateemaks EL institutsioonidevahelised suhted, kus parlament on viimase paari nädalaga muutunud oluliselt ja nähtavalt NK-sõbralikumaks. Põhjuseks ilmselt hapumaks muutunud suhted COMga. Lisaks tundub ka parlamendi poolel olevat aktsepteeritud tõsiasi, et eelnõusid lihtsalt tuleb lähiaastail COM poolelt vähem ja teised institutsioonid peavad sellega kohanema. Mis EP poolel tähendab, et raportööriau jagub vähematele MEPidele. Siisap ka Welle sisendusjõuline jutt sellest, kuidas uute eelnõude asemel tuleb vääga hoolikalt vaadata, miks juba esitatud eelnõud eri institutsioonides seisma on jäänud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga