24.11.2014

EP-huvilistel soovitan lugeda mõttekoja CEPS analüüsi võimujaotusest parlamendis. Hulganisti tabeleid, millest näeb EP komiteede juhtide ning muude tähtsamate kohtade jaotust LR ja poliitiliste gruppide järgi. Kuigi EP kohad jagatakse d’Hondti meetodil parteigruppide vahel, on siiski tõsiasi, et 17 komiteejuhti 20-st on pärit 6 suuremast LRst. Kuna nad loogiliselt kuuluvad ka suurematesse rühmadesse parteigruppide sees. Nii on näiteks PL konservatiivid saanud 3 komitee esimehe kohta. Konkreetsete isikute puhul, keda parteigrupid tähtsatele postidele esitavad, on määravaks EP kogemus ja sealt tulenev ala tundmine. EP on seepärast muide üks koht, kus 2004 liitunud LR võib veel nimetada uuteks – veel eelmises koosseisus oli meie “klassil” vaid 1 komiteejuhi kohta, praeguses juba 4. 20 komiteejuhist on 10 ka varasemas parlamendikoosseisus samasse komiteesse kuulunud. EL hetke põhiküsimus: kas (või kuipalju) sakslased ruulivad? saab ka siin loogilise vastuse. Ruulivad küll, aga mitte ainult suuruse pärast. Vaid 31% DE MEPidest on parlamendis uustulnukad, vrd 50% FR, 57% ES ja PL ning võimsad 75% IT omadest – kellel on kogenuim esindus?

Huvitav on ülevaade sellest, millistesse komiteedesse tahavad minna eri LR MEPid. Majanduskomitee  huvitab rohkem DE, GR ja BE parlamendiliikmeid, siseasjad ja vabadused rootslasi, tööstus, teadus ja energia jälle austerlasi. Kaubanduskomitees on rohkem itaallasi ja prantslasi, välisasjad huvitavad kreeklasi ja – mitte üllatavalt – uute LR MEPe.

Järeldused EEle ja meie MEPidele? EP liikmena läbilöömiseks on vaja pikemat vaadet, tahtmist seda tööd pikalt teha, mitu koosseisu. Senioorsuse arvestamine parlamendis käib rohkem sealse, mitte koduse kogemuse kohta. Kindlasti pole meie suurusega LRl luksust saata mitut MEPi ühte komiteesse, ja muidugi tuleb oma 6-liikelise rühma jõudu väga targalt jagada, komiteede sisulist tähtsust meie jaoks arvestades. Seekord saime sellega muide paremini, realistlikumalt hakkama kui mõnel eelmisel korral. Ka selles aitab EP-kogemus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga