24.10.2016

Kohtusin NK sekretariaadis asepeasekretäri Cloosi ning direktori Ivaniga, viimasega ka lõuna. Teemadeks NK peasekretäri Tranholm-Mikkelseni ja Cloosi 27.10 Tallinna-visiit, kus esinevad ka valitsusele, GACide sisu ja kalender EE eesistumise ajal ning muidugi Brexit.

Tallinnas-käigul antakse ministritele juba päris täpseid juhiseid selle kohta, kuidas oma nõukogude istungeid ette valmistada, kuidas sidemeid luua. E-postist ega koridorivestlusest ei piisa tõelise koostöösideme loomiseks, alla õhtusöögi võtmepartneritega nagu volinikud, ei saa. Jaanuaris lähevad MT ministrid EP komiteedesse oma eesistumisprioriteete tutvustama, ma väga soovitaks meie ministritel seda kohapeal õppida. Täiesi eri teema on rahvusvaheline avalik esinemine, eriti Brüsseli väga arvuka ja asjatundliku pressikorpuse ees. Kõige selle õppimiseks hakkab aeg käes olema, läheb soojemaks, soojemaks.

GACi kohtumisi planeerime 4 või ka 5 korda, eks palju sõltub ka selle nõukogu rollist UK lahkumisläbirääkimistel. Kui peaminister May poolt maha öeldu peab (ja tema konkreetsed lubadused tavaliselt peavad), ja lahkumisavaldus 2017 märtsi lõpuks esitatakse, siis küllap koguneb millalgi mais erakorraline 27 LR ÜK, et panna paika EL-poolne mandaat, suunised ja küllap ka protsess. Ehk siis on lootus, et meie eesistumise ajaks on vähemalt rööpad maas. Aga vestluspartnerid olid täna ennustamisel äärmiselt ettevaatlikud, põhjuseks nii praktilised kui juriidilised raskused formaatide kavandamisel 27 LR osavõtul. 27 ÜK jah, probleeme pole, see lausa Lissaboni lepingus sees. GAC kui ÜK ettevalmistav nõukogu, vist jah. Aga töögrupid, Coreper? Mingi loogika nagu viitab, et šerpade kooslust kui igal juhul mitteametlikku on nagu lihtsam 27-kesi käsitleda.

Muudest GAC teemadest, mida me seni pole osanud karta, võib ikkagi ka meie eesistumise aega tulla MFF, seda puhuks kui UK lahkumine paistab reaalne juba 2019, 2 aastat enne praeguse MFF lõppu – siis tuleb eelarvemäärus avada, auk jääb liig suur. Kui paistab (reaalne). Üldse soovitati meile valmistuda olema võimalikult paindlik – aga kuidas sa selleks ikka niiväga valmistud? Siin ei aita muu, kui võimalikult heade sidemete loomine ja hoidmine – tundmatuid teemasid pole võimalik ette selgeks teha, aga inimesed, kellega koos neid lahendama hakata, on Brüsselis ja teiste LR pealinnades igal juhul juba olemas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga