24.10.2012

TäispäevaCoreper. Olulisemad 3 teemat. Esiteks andis PRES poolne töörühma juht ülevaate tööst pangandusliidu ühtse järelevalvemehhanismi ehk SSM kallal. Kuigi kvaliteet on alati kiirusest tähtsam, ja eelnõu peab olema juriidiliselt vettpidav, oleme me ometi ÜK antud tähtaegadega seotud, õigusaktis peaks olema kokku lepitud 2012 lõpuks. See tähendab lisaks, et kõik asjaosalised, ka EKP peavad juba praegu SSM tulevaseks käivitamiseks praktilisi ettevalmistusi tegema. EE jaoks on kõige olulisem mitteeuroala riikide liitumisvõimalus ja eelnõu peab neile ka selleks stiimuleid pakkuma.

Teiseks alati oluline MFF. Kuna numbreid ikka pole, sai täna arutada korrektsioonide ehk rebattide ehk tagasimaksete üle. Need on suurematele panustajatele tehtavad tagasimaksed EL eelarvest. Alguse said nad 1984. aasta Fontainebleau tippkohtumiselt, kus UK peaminister Thatcher lõpuks sai “oma raha tagasi”, nagu nõudnud oli. Tagasimaksed ei tee EL eelarvet läbipaistvamaks, arusaadavamaks ehk vist ka õiglasemaks. Õige oleks, kui oleks ühiselt kokkulepitud poliitikad ja nende ühistel alustel rahastamine. Aga tagasimaksed on selline teema, kus lahkarvamusi on mitte teljel rikkamad LR – vaesemad LR, vaid pigem suuremate sissemaksjate vahel. Et kes ikka ja kuipalju ja mis alustel tagasi saab. Las oli ükskord ka nendevaheline vaidlus.

Kolmandaks heideti pilk 18.-19.10 ÜK-le. Mitu LR, seekord küll mitte EE, avaldasid rahulolematust töömeetodite üle. Olen sellest teemast Gondori kroonikas varem kirjutanud. Probleemi avab lihtne küsimus: Mida riigipead ja valitsusjuhid näiteks järelduste punkti 16 all ikka mõtlesid? Vastus ei pruugi selge olla, kuna kokkuleppimine toimus ainult peaministrite endi vahel, ilma protokollimiseta ja tõnäoliselt hilisel öötunnil. PRES lubas rahulolematuse ÜK eesistuja Herman Van Rompuy kabinetile reljeefselt edastada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga