24.09.2014

Nagu (paraku) kombeks on saanud, ajas [[Coreper]] muud asjad peale Ukraina-Venemaa vasaku käega jutti. Ilma aruteluta määrati kaks EL kohtu kohtunikku ja isegi eelseisva oktoobri [[ÜK]] kliima-energia teemad ning majandusteemad tingisid vaid umbes poolte [[LR]] laisavõitu positsiooninäitamise, rohkem rituaalse tantsu kui päris debati ilmingud. Küll aga oli tõsine arutelu Ukraina assotsiatsioonileppe kaubandusosa edasilükkamise üle (vt Gondori kroonika 16.09.2014). Nagu arvata võis, on osapooltel 12.09 kolmepoolsetel kõnelustel lepitu üle erinevaid tõlgendusi, Venemaa mitu esindajat presidendini välja on hoiatanud Ukrainat ka assotsiatsioonileppe poliitilise osa rakendamise eest ja kaubandusleppe ellurakendamiseks vajalike seadusemuudatuste tegemise eest (vastavus EL reeglite, standarditega on selle leppe oluline osa). Isegi kui jätta kõrvale selliste nõudmiste otsene sekkumine Ukraina siseasjadesse, laseb see tugeva varju sellesama kolmepoolse formaadi jätkamise peale. [[COM]] “julgustati tugevalt” jagama [[LR]]dega eelnevalt president Barroso vastuskirja tema Vene kolleegile.

Igatahes, EL siiski ülisuure tõenäosusega kinnitab (homme [[Coreper]]is) kaubandusleppe edasilükkamiseks vajaliku õigusakti ja lisab sellele deklaratsiooni, milles rõhutab, et see samm on osa rahuprotsessist, milles peavad osalema kõik osapooled (ka Venemaa), et kuna tegu on EL ja Ukraina kahepoolse lepinguga, siis selle teksti muutmine käib nende kahe osapoole kokkuleppel (loe: ja mitte kellegi kolmanda nõudel) ning et Ukraina peab hakkama tegema raskeid reforme, muu hulgas neid, mis vajalikud kaubandusleppe tulevaseks rakendamiseks.

26.09 arutavad kaubandusnõunikud EL-poolsete autonoomsete kaubandusmeetmete ehk sisuliselt Ukrainale ühepoolse vabakaubanduse võimaldamise pikendamist. Ootame samas Ukraina-poolset ametlikku kirjalikku teatamist assotsiatsioonileppe ratifitseerimise kohta. Mis, tõsi, oli kõigile otseülekandes nähtav. Aga paberid peavad ka korras olema.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga