24.06.2016

GAC algas mitteametliku lõunaga, kohal ka UK minister. Põhipunktid: kahetsusväärne ja üllatav, arvestades viimase nädala siiski positiivset trendi. Tüüpisilim ei-hääletaja on vanem kehvemini haritud valge mees – globaliseerumisest kaotaja. Peaminister Cameron astub tagasi, aga ametlikku taotlust käivitada lahkumisläbirääkimised Lissaboni lepingu paragrahv 50 järgi pole oodata enne uue valitsuse moodustamist, ehk oktoobris. LR reaktsioonid kokkuvõttes sellised: oleme kaua olnud UK sisepoliitika pantvangid, laske nüüd EL-il tegutsema hakata, et usaldusväärsust ja kindlust taastada – esitage oma avaldus kiiresti! Ma arvan küll, et kui välised tegurid siin ei mõjuta (majanduse turbulentsid, pinged riigi äärealadel), siis ega nad taha esitada; ja kuni UK on teistega võrdne LR, siis sundida ka ei saa. Kohe käivitatakse aga 27 LR koostöö – 26.06 kogunevad 27 šerpat ja ÜK teine päev, 29.06, on samuti 27 riigipea-valitsusjuhi päralt. Seal soovitakse küllap, peale vaidluste tulevaste läbirääkimiste modaalsuste üle, rääkida ka UK kannustamisest kiiremale tegutsemisele.

Täna ei rääkinud pea keegi sellest, et ülejäänud EL peab nüüd tegema jõulise integratsioonihüppe, ja õige ka. Ei saa praegu usutavalt öelda, et ühes suuremas LRs tegid kodanikud vale otsuse, aga me teame paremini ja läheme jõuliselt teises suunas. Kardan, et LR oma erihuvide ajamist tuleb selles protsessis veel palju. BGl ja EEl lisaks erimure tulevase eesistumise pärast.

GAC istungi osas ratsutati läbi ÜK järeldused, ei draftitud – polnud ka kellelgi erilist isu siseturu või EL-NATO kohta midagi targutada. Ainus teravus tekkis, kui EEAS järsku teatas, et plaanivad UK rahvahääletuse pärast mitte esitada globaalstrateegiat – miks?

COM 2017 tööplaani ettepanekud paluti esitada kirjalikult, mida kindlasti ka teeme. NL truuisti aetud läbipaistvusinitsiatiivile tuli mõni toetus, sh ka EElt, aga ei olnud täna kellelgi tuju liiga palju muid EL asju ajada, mis arusaadav. On päevi, mil Gondori eest võitlemine kuidagi lihtsalt ei tule. Homseni.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga