24.06.2013

Luksemburgis, kus kogu päeva lestnud FACile eelnes ja järgnes Serbia ja Kosovoga tegelnud Coreper. Ministrid arutasid, nagu meeldivaks tavaks saanud, idapartnerluse küsimusi. Novembris Viniuses toimuva tippkohtumisel potentsiaalselt saavutatav on enam-vähem selge – assotsiatsioonilepingute ühel või teisel viisil kinnitamine Ukraina, Moldova, Gruusia ja Armeeniaga (selleks tuleb küll kõigil rinnetel veel tööd teha). Rõõmustaval kombel räägiti siis palju ka Vilniuse-järgsest. Meile ja sarnaselt mõtlevatele – keda pole sugugi vähe – on selge, et edasi tuleb astuda konkreetseid samme. Eriti kuna liikmesuse perspektiivi üle LR vahel lähiajal konsensust saavutada pole võimalik, tuleb mõelda muudele aladele nagu ühtse majandusruumi loomine ja viisavabaduse protsess.

Lähis-Ida rahuprotsessi üle tunded keesid, nagu ikka. See on üks rahvusvahelise elu teemasid, mil LR avalikkuses tugev vastukaja. USA välisminister Kerry on ettevalmistamas uut rahuinitsiatiivi, mida EL igati toetab. Täna käis vaidlus selle üle, kas peaks just praegu ka EL poolt midagi ütlema, näiteks üle kinnitama hukkamõistu Iisraeli asundustepoliitika suhtes. Järeldusi vastu ei võetud, kuid CFSP kõrge esindaja Ashton  ütles uniooni sõnumid pressikonverentsil maha (NB! EUobserveri artikli pealkiri on eksitav). NATO peasekretäriga söödud ministrite lõunal ei öeldud osalenu sõnul midagi, mis poleks juba ajakirjandusest teada.

Coreperi arutelud Serbiaga liitumisläbirääkimiste ja Kosovoga EL-integratsiooni esimese sammu ehk stabilisatsiooni- ja assotsiatsioonilepingu läbirääkimiste alustamise üle olid pikad, detailsed ja emotsionaalsed. Usun, et homne GAC kinnitab mõlema algamist (mis liitumiskõneluste puhul vajab ka ÜK heakskiitu). Midagi pole teha – kuigi laienemine on iga liituva riigi oma saavutustel põhinev protsess, on kõneluste formaalseks alustamiseks seekord vaja paralleelsust. Nii Kosovo mittetunnustajate jaoks kui ka Serbia toetajate jaoks, pluss nende kahe riigi edasise leppimisprotsessi kindlustamise ja arengu jaoks on vaja liikuda mõlemaga samaaegselt. Sai vist tasakaal enam-vähem paika, ehkki homsele GACilegi jätkub kindlasti veel kõvasti juttu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga