24.05.2016

Hommikul käisin Ukraina asevälisministri briifingul viisavabaduse nõuete täitmise kohta nende poolt. Iseenesest on ju COM positiivne raport olemas, aga see ei tähenda, nagu ka altpoolt näeme, et asi tehtud oleks. Loomulikult peavad kõik viisavabaduse soovijad käima ja veenma LR (ning edasi ka EPd), et kõik on korras, ja kestlikult. Ukrainlaste jutupunktid päris head, aga muidugi põhiküsimus korruptsioonist selles riigis jääb EL jaoks üles veel pikaks ajaks. Oma kodanike jaoks muidugi enam ja kauemaks.

Sealt GACi ministrit asendama. 28.-29.06 ÜK ettevalmistusest on praegu olemas vaid kommenteeritud päevakord. Selge on, et poliitiliselt on peamine UK rahvahääletuse loodetavasti positiivne tulemus. Sisust tõin EE poolt välja siseturu, k.a. digitaalse siseturu tugevdamise, arendamise, süvendamise punktid – teenuste passi, andmete vaba liikumise, äriõiguse, start-up ettevõtete initsiatiivi. Rände alt on kindlasti olulisim, kas kokkulepe Türgiga (sellel ajal ikka) toimib pluss see, mis toimub Liibüas ja selle ümber. Venemaa-vastaste sanktsioonide poliitilise arutamise vajadust ÜKl (ega mujal) ei maininud täna keegi, küll aga palju toetust eesistuja Tuski soovile arutada ÜKl EL ja NATO suhteid.

Toimus ka teine õigusriigi arutelu, seekord teemaks sisserändajate integreerimine ja põhiõiguste kaitse selle juures. Tegu on LR kompetentsi kuuluva alaga ja PRES oligi palunud kõigil lihtsalt tuua näiteid oma kogemustest ja probleemidest ses vallas. Hoolimata EE senisest ujedusest nii õigusriigi algatuse alt kui ka oma integratsiooniprogrammi laiarindsemal tutvustamisel leidsin, et jääb vale mulje, kui ükski Balti riik sel teemal ei osale. Rääkisin siis meie 25-aastasest ja ka muude mastaapide mõttes teiste omast erinevast kogemusest. Kuulati küll.

Pärastlõunane Coreper ei suutnud anda heakskiitu viisavabadusele Gruusiaga. Kaks suuremat LR kolmest mõne väiksema blokeerivat vähemust moodustaval toetusel nõuavad Gruusia otsusesse sisse kirjutamist, et see jõustub koos uue peatamisklausliga, mitte enne. Iseenesest vastab see seni lepitu vaimule, et peatamisklausel ja viisavabadus käivad koos. Aga kehvakene on, et see ei seo EPd, kes peab mõlemale heakskiidu andma. Eelmise peatamisklausli sisseviimine võttis parlamendilt üle 2 aasta; me ei saa võtta seda riski, et seekord (ja Gruusia viisavabadusega) samakaua või ka poole lühemalt läheb. Mõtlen kurjalt võimalike lahenduste peale, aga seni on jänesel kasutada vaid nüri väits, millega ta köit saeb, ja mitte üliteravad Hispaania habemenoad nagu mister Porknakesel. Tuju on vastav.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga