22.-24.05.2014

[[Coreper]]i reis eesistujamaale [[GR]]i. Kui veel pool aastat tagasi oli meie [[GR]] kolleeg kaunis kindel, et säästurežiim sunnib maksimaalselt kahepäevasele ettevõtmisele (need reisid kestavad tavaliselt 3-4 päeva), siis kokku tuli ikkagi 3. Täna väga huvitav Ateena ekskursioon, Akropoli kõrval nägime ka uueaegset (seal algab uuem aeg riigi vabanemisest Osmanite alt 1830ndatel) arhitektuuri. Eile käisime Androse saarel, kõige põhjapoolsemal Küklaadidest ja kõik oli nagu ühel Kreeka saarel olema peab – sini-valged majad, vanad kirikud, magusad apelsinid puudel ja põhjamaalase jaoks juba täiesti ujutav meri.

Aga esimene päev Ateenas oli naljakalt kahepooluseline. Hommikul viidi meid IT-idufirmade inkubaatorisse E.G.G. (Enter-grow-go), kus näidati igati, kuidas suurest kriisist ja (meeleolu)langusest on välja tuldud, nüüd rõõmsalt ja innovatiivselt edasi. Esimeses lauses mainiti, et tahetakse, et nende inkubaatorist kasvaks välja midagi sellist nagu Eesti Skype. Tõesti, noortel inimestel silmad särasid ja samas oli juhtkonnas USA ja Euroopa kogemusega rahvusvahelisi inimesi.

Päeva teine pool aga andis risti vastupidist signaali. Kolm Euroopas kaunis tuntud kreeklasest mõttekodalast-akadeemikut andis ülevaate EL sisestest ja piiritagustest arengutes. Pilt oli täiesti masendav. Naabruses ei lähe ükski asi hästi (ja silmas ei peetud vaid [[GR]] “armastatud” naabreid, Türgit ja ametlikult pikanimelist Makedooniat). Halvasti on nii naabrite, Egiptusest Venemaani, tegemistega kui ka EL poliitikaga-sammudega nende suhtes. EL sees on asjad täiesti masendavad – rahvas on pettunud, tige, kibestunud. Poliitikutel mingit plaani pole, neid asju, mis vaja, keegi ei tee ega kavatsegi. Pilt oli nii sünge, et meie, külaliste, poolelt oli natuke raske vastata, kuni lõpuks [[NK]] sekretariaadi asejuht Cloos lihtsalt tõdes, et elus on tihti nii, et õpetlaste meelest on klaas pooltühi, praktikute jaoks aga pooltäis ja meie oleme siin parajasti paraku praktikud. Nii jäigi.