22.-23.11.2012

Kauaoodatud MFF-ile pühendatud ÜK lõppes kokkuleppele jõudmata, kuna mitu suurt netomaksjat polnud Herman Van Rompuy esitatud uue eelarve-ettepanekuga nõus. Sellest ei tule aga järeldada, et tippkohtumine jäi täiesti tulemusteta. Brüsseli kogemus on nagunii, et kunagi varem pole esimese korraga eelarves kokku lepitud. Van Rompuy koos oma meeskonnaga näitas pärast kõigi LR-ga kohtumist oma uue ettepanekuga küllalt selgelt teed lõpliku diilini. Suurele enamusele LR-dest jagati kätte nn präänikud ehk eripakkumised. Mitmed lõunapoolsed LR said lausa nimelise kingi a la 100 miljonit eurot riigi X regioonile Y. Balti riikidele pakuti isegi pisut üllatavalt paranemist meie mõlemas murekohas. ÜKP lage tõsteti 2,59%-ni rahvuslikust kogutoodangust, kusjuures teistele langetati seda 2,35%. ÜPP otsetoetusi lubati aastaks 2020 tõsta RO tasemele ehk 196 eurole praeguselt 145-lt (viimase summa sees on ka raha, mida me oma riigieelarvest juurde maksame). EE-le väga olulisest CEF-ist kärbiti vähem, kui kartsime ja transpordi osa jäi piltlikult öeldes Rail Balticut võimaldavale tasemele.

Kui riigipead ja valitsusjuhid täna laiali läksid, lepiti, et Van Rompuy tuleb lähikuudel (mõeldakse vast 07.-08.02.2013 plaanilist ÜK) välja uue pakkumisega. Praegusel oligi see viga, et see ei sisaldanud uut üldmahu kärbet ega ka halduskulude vähendamist. Küllap tähendas see, et Van Rompuy ei üritanudki täna lõplikku lepet saavutada. Sest mõlemat nimetatut tuleb veel kärpida, see on selge poliitiline reaalsus. Kuid netomaksjate toon oli kardetust palju leplikum, ka UK peaministril, kellelt vetot eeldati. Räägiti vaid 30 miljardi täiendavast kärpimisest, mis vähem, kui varemräägitu.

Edasine sõltub esiteks sellest, kuidas Brüsselist naasvaid peaministreid kodus vastu võetakse ja mis tooni nad ise võtavad. Kui säilitatakse sama, mis täna, on lootust. Teiseks, kust ikkagi puudujääv summa kärbitakse. On selge, et halduskulud on löögi all, aga kardetavasti ka CEF, lisaks sisejulgeoleku ja välistegevuse read. Sest kahe suure rubriigi, ÜKP ja ÜPP alt jagati eile-täna päris palju nn kommiraha tagasi, sealt uuesti lõikama hakata on keeruline. Siit meie erilahenduste säilitamise ja parandamise ülesande juurde. Sest pole ju ÜKP 2,59%-ne lagi ega RO tasemele jõudmise tempo see, mida tahaksime. Pealegi – kui üldist lage alandatakse ja kui RO peaks otsetoetusi juurde saama, mis siis meie asjadest saab? Päris ära sedalaadi präänikuid küll enam ei võeta, ütleb tavaline poliitiline loogika. Esmaspäeval on Coreper-i lõuna Van Rompuy uue kabinetiülema Didier Seeuwsiga, eks siis saab esimest selgust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga