22.-23.06.2017

Üle hulga aja toimus ÜK suhteliselt optimistlikus kontekstis, nagu eesistuja Tusk oma kutsekirjas ka märkis. Muu hulgas seepärast, et majandus on taas kasvama hakanud, EKP presidendi Draghi ettekanne oli tõesti positiivses toonis. See ei tähendanud, et arutelud nii mõneski muus küsimuses oleksid olnud kuidagi lihtsad või lühidad. Nagu praegusel globaliseerumise aeglustumise ajastul ikka, võttis suure aja enda alla kaubanduse osa. Järelduste tekst on habras tasakaal avatuse ja ettevaatlikkuse vahel, mis seekord väljendus eriti kolmandate riikide poolt strateegilistesse sektoritesse kavandatavate investeeringute analüüsimise (skriinimise) küsimuses. Ohud on ju selged, aga sõnumina kahtlane, jätab mulje, et EL nagu ei tahaks investeeringuid. Seda öeldi mitte ainult põhimõtteliselt liberaalsete LR, vaid ka nende poolt, kel hiljuti tõsised majandusraskused olnud ja kes neist mh välisinvesteeringute abil välja tulnud. Samas ütles mõni meiega üsna sama julgeolekutunnetusega LR, et ammu juba skriinime investeeringuid. Lõpuks jäi teksti, et COM uurib analüüsimise vajadust, nagu ka EE ettepanek oli. Millises seoses on ehk sobilik märkida, et esimest korda minu mäletamise ajal arvestati kõigi EE muudatusettepanekute-muredega (vt Gondori kroonika 20.06.2017) – kindlasti siin oma mõju ka sellel, et nädala pärast oleme tähtis eesistujariik.

Kaitseteemal liigutakse jõudsalt edasi, PESCO käivitamiseks vajalike LR siduvate kohustuste ja kriteeriumite nimekiri peab olema valmis kolme kuu jooksul. Lahingugruppide ühisrahastamise mehhanism tuleb EE eesistumise ajal kokku leppida (ehkki siin lõhestas ÜK õhku ühe netomaksjariigi juhi küsimus: aga kas teil raha on?). Terrorismivastase võitluse all meile muret teinud halb valgus otspunktkrüpteerimisele (milline ilus eestikeelne sõna end-to-end encryption asemel) läks lõpuks nii, et tunnustati siiski selle tehnoloogia olulisust digitaalses ühiskonnas ja vajadust säilitada eraelu puutumatus.

ÜK otsustas pikendada Venemaale kehtestatud majandussanktsioone. On selge, et kui peaksime loobuma sanktsioonide sidumisest Minski lepingute täitmisega Venemaa poolt, oleksime aktspeteerinud uut külmutatud konflikti Euroopas. See tehti ÜK laua taga mõnele kahtlejale ka jõuliselt selgeks.

Kuulati ära UK peaminister May kinnitus muutumatutest seisukohtadest Brexiti üle – lahkumine siseturult ja tolliliidust – ning lubadus pakkuda UK-s elavatele EL kodanikele suuremeelseid jäämistingimusi. 26.06 peaks Briti üksikasjaline positsioonipaber ka meieni jõudma, siis saab hakata võrdlema EL ja UK omi. On igatahes inimlik ja hea, et läbirääkimised algavad just sellest, inimestele kõige rohkem korda minevast küsimusest.

Rände teemal jäi arutelude toon rahulikumaks kui mõnel hiljutisel ÜKl. Ka solidaarusküsimuse kiiret jõulist lahendust soovivad LR on mõistnud, et hetkel kivist vett välja ei pigista, kviteeriti saavutatu, tõdeti vajadust edasi töötada (pall on niisiis meie kui järgmise eesistuja käes) ja keskenduti välismõõtmele, eriti Vahemere keskosa marsruudile ja Liibüale. Liibüa usaldusfondi peaksime meiegi panustama, eesistujariigi poolt on sellised žestid väga olulised.

Lõpus kõneles peaminister Ratas digiteemadel ja kutsus kõiki 29.09 Tallinna digitippkohtumisele. Aplaus. Selleks, et tippkohtumise enda eest aplausi ära teenida, peame aga koledal kombel ja väga targalt töötama. Võimalus, mis me kätte on antud, on EE ajaloos vist ainulaadne – EL riigipead-valitsusjuhid tulevad Tallinna, sest nad usuvad, et meil on digiteemadel neile uut öelda, näidata EL sihte praeguse, iga eluvaldkonda puudutava tehnoloogilise muutuse hoomamiseks, kasutamiseks ja kui oskame, ka suunamiseks. Seda suurem on ka meie vastutus.

ÜK kõrvalt kohtusin IT ja ES kolleegi Gozi ja Toledoga. Käisime läbi meie eesistumisaja GACide päevakorrad. Artikkel 50 GACid samal päeval kui tavaGACid, praegu juulisse istungit ei planeeri. Ainus küsimus, millele mul veel vastust pole, on EL tuleviku arutamine GACi formaadis, siin sõltub palju ÜK ja selle eesistuja Tuski kavadest – kui EL tulevik on 14.-15.12 ÜK päevakorras, siis on üks lähenemine GACiga, kui ei, siis teine. Aega otsustamiseks veel pisut on.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga