22.10.2013

Asendasin ministrit GACil, mille peateemaks ettevalmistused nädala lõpu ÜKks. Kõigepealt toimus lauaring järelduste üle ja seejärel lõuna kõrvale videosild ÜK eesistuja Van Rompuyga. Asjad peaksid enam-vähem selged olema. Digiosas on meile oluline e-identiteedi ja usaldusteenuste määrus ilusti sees. Küll on aga oodatult välja kukkunud meie teine ettepanek, rakendada üle EL põhimõtet, et kodanik peab andmed avaliku sektori asutusele esitama vaid üks kord ja andmete edasine jagamine on juba asutuste ülesanne. Oodatult, sest kui nendega teemadega ikka üldse pole kokku puutunud, siis tundub see utoopiana, vähemalt pole selge, mida konkreetselt selle saavutamiseks vaja teha. Eks peaminister Ansip, kes on ÜKl digiosa juhtkõneleja, peab neid asju hästi seletama.

EMU tuleviku kohta seekord suuri otsuseid ei langetata, sotsiaalmõõtme osas ei tundu pea kellelgi erilist ambitsiooni olevat. Pangandusliiduga edasiliikumise ambitsiooni rõhutati väga mitme LR poolt, aga DE (lahkuv) minister oli jätkuvalt tõrjuv. Ehk saab käimasolevatel koalitsioonikõnelustel Berliinis ka selles asjas suuremat selgust? Osa just lõunapoolseid LR tahab Lampedusa kohutava tragöödia järel suuremat solidaarsust ja kiiremaid EL samme migratsioonivoogude kontrollimisel Vahemerel. Arusaadav, aga Van Rompuy ütles selgelt, et seekord avaldame kaastunnet ja väljendame õudust, aga konkreetsemad kõnelused tulevad järgmise aasta juuni ÜKl, kus nagunii kavas justiits- ja siseasjade nn Stokholmi programmi uuendamine. Mingi tekst tuleb ka idapartnerluse tippkohtumiseks valmistumise kohta, millest kõneleb ÜKl LT president. Lõpetuseks tähendas Van Rompuy, et kõigil järgmistel ÜKdel räägitakse ka noorte tööpuudusest.

Kiideti heaks järeldused EL makroregionaalsete strateegiate kohta. Kuna Läänemere oma oli üldse esimene selline, siis jagasin muude meie regiooni riikide seas ka mina meie eesrindlikku kogemust sedalaadi strateegiate rakendamisel.

Pärast kolmeaastast vaheaega avati liitumisläbirääkimistel Türgiga uus peatükk, regionaalpoliitika. Aga ei edene see protsess tegelikult, ei tundu seda õieti tõsiselt tahtvat (enam) kumbki pool.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga