22.10.2012

Soovitan lugeda Economisti Euroopa-korrespondendi Charlemagne kommentaari EL siseturust http://www.economist.com/news/europe/21564851-euro-was-meant-underpin-single-market-it-may-end-up-undermining-it

Põhijäreldused: Esiteks, 20-aastaseks saanud siseturg on EL-i suurim saavutus. Siin võib muidugi vaielda. Värske Nobeli rahupreemia tõestab, et paljude meelest on kontinendi julgeolek veel olulisem. Kuid julgeolek on ka majandusliku lõimumise tagajärg, seega polegi kindel, kumb on muna ja kumb kana.

Teiseks, siseturu funktsioneerimist takistavad enim LR soovimatus täielikuks vabaturuks ja ebapiisavad ühendused LR vahel. Tõesti, suletud alade ja erialade lobby on veel liiga tugev, eriti teenuste puhul. Piiriülesteks taristuprojektideks on COM pakkunud 50 miljardi euro suuruse CEF-i, mis vajalik, kuna ajalugu tõestab julmalt, et kui kogu raha jagatakse riikide vahel ära, siis piiriüleseid projekte lihtsalt ei tehta. Liiga aega- ja vaevanõudev, võrreldes riigisisese projektiga, mida pole teadagi ka just lihtne ellu viia.

Kolmandaks, euro ellujäämise küsimus on ka siseturu ellujäämise küsimus. On juba täheldatud, kuidas praegune kriis on muutnud ühisraha fragmentaarsemaks, näiteks DE-s ja PT-s kehtivad erinevad riskiastmed ja intressimäärad. Musta stsenaariumi puhul (eriti näiteks mõne nõrgema riigi euroalast lahkumise puhul) võidakse taaskehtestada kapitali liikumise piiranguid jne.

Nii ongi kujunenud olukord, kus ainult siseturu eest enam võidelda ei saa. selle käekäik sõltub ka euro olukorrast. Tohutu vastastikune sõltuvus, nagu EL-is ikka.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga