22.09.2015

Coreper sõi hommikust CFSP kõrge esindaja Mogheriniga, teemaks EL uus julgeolekustrateegia, uue nimega globaalstrateegia. Juuni ÜK andis Mogherinile mandaadi see aasta jooksul koostada ja nüüd oli ta välja pakkunud selle struktuuri. Teema- mitte regioonipõhise. Võib ju proovida, aga välispoliitika reaalsus paraku on, et tegeled riigiti-regiooniti, sest seal on reaalsed toimijad ja partnerid. Mogherini koostab strateegiat ise, ei püüa alustada 28 LR vahel konsensuse otsimisest, kuid tallegi on selge, et LRd kui EL tegelikud legtiimsuse allikad tuleb algusest peale pardal hoida. Sealt see tänane hommikusöök Coreperi ja järgnenud lõuna PSCga. Hoolimata pakutud ülesehitusest viis Mogherini ise kohe jutu naabrusele, Euroopa regioonile, ja tõsi, kogu välispoliitika algab alati naabritest. EE poolt pidasin samuti naabrust tähtsaks, pluss et julgeolekupaber algab alati ühtsest ohuhinnangust, mida 28 LR vahel tuleb veel harmoneerida. Muud meile tähtsad märksõnad on Krimmi annekteerimisest ja Vene agressioonist Ukraina vastu tulenev, hübriidkonfliktid, strateegiline kommunikatsioon. Kõike seda tuleb korrata, nii kõnes kui kirjas, see on ainus viis väikese riigi jaoks Brüsselis oma asju läbi saada.

Järgnes Coreperi istung 120 000 ümberpaigutamise otsuse teemal. DE oli oma seisukohta muutnud (mitte esimene kord selle saaga jooksul) ja lubas, et ei pretendeeri nn HU 54 000-lisele kontingendile. Tõdesime rõõmsalt, et siis lähevad kõik 120 000 IT ja GR kasutusse… mis taastekitas PL jaoks probleemi, kuna neil on valimiseelsel ajal vaja näidata, et mingigi paindlikkus on plaanis sees. 54 000 otsustatigi ümber paigutada aasta pärast, mitte kohe (ehkki nagunii on skeem 2 aasta peale). Üldse peab ütlema, et PL on selles asjas olnud ehk kõige suurema pinge all suurima Ida-Euroopa LRna ja südamest tuli kolleegilt umbes üleeile: mul pole aega siin teiega läbi rääkida, ma pean oma valitsusega läbi rääkima. Sama kindlasti mitme, mitme kolleegi puhul, kuna rändeteema on kord nii keeruline ja tundlik.

Ja siis algaski JHA. Otsus tuli, suhteliselt vähese aruteluga, aga paraku polnud osa LR otsusega nõus ja nõudsid hääletust. Tulemus oli ülekaalukas, vaid 4 LRHU, SK, CZ ja RO olid vastu ja FI erapooletu. Täiesti kindlasti (minu meelest) oli kas kõigil 4-l või vähemalt mõnel neist ilmne kaalutlus pigem Brüsselis alla jääda kui kodus pehmena paista. Hääletus sellises asjas on igal juhul väga halb ja potentsiaalselt ohtlik pretsedent. Lisaks on nimekirjastki näha, et nn Ida ja Lääne mõõde on vaataja silmade jaoks ilusti olemas. Palju sõltub ka sellest, kuidas täna-homme meedia asja kajastab. Igatahes saavad riigijuhid homsel erakorralisel ÜKl nüüd keskenduda pikemaajalistele ja laiematele teemadele. Kui soovi, jaksu ja visiooni on.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga