22.06.2015

Erakorralisele euroala ÜKle GR teemal eelnes päeval veel rahandusministrite eurorühma kohtumine. GR uued ettepanekud, mille saabumisest raporteeriti eri adressaatide poolt nii eile õhtul, öösel kui hommikul, polnud jõudnud ei rahandusministriteni ega riigijuhtideni. Seega ei saanud sisulisi arutelusid programmi üksikasjade üle, nagu käibemaksumäärad, pensionid, eelarve-eesmärgid, pidada. Tore on, et ei saanud, sest see polegi peaministrite ülesanne, ja õige paljudel ametnikel, aga ka rahandusministritel, oli tänase ÜK eel see hirm, et kell 3 öösel hakatakse riigijuhtide vahel maksuprotsente arutama. Või, veel hullem, võlgu andeks andma.

Niisiis kuulasid riigijuhid praktikas lihtsalt oma GR kolleegi ära. On igati euroopalik, et kui sul on tõesti suur mure, siis saad sa sellega Brüsselis ka kõrgeimal tasemel oma muret väljendada. Kreeklaste jutt oli ka täna varasemast tõsisem ja konkreetsem. Aga usalduse taastamine vajab aega, veel rohkem aga tegusid. See oli pea kõigi kolleegide otsene sõnum peaminister Tsiprasele. Võlatingimuste muutmine, mis GR kauaaegne soov, ja mis ka (majandus)küberruumis jõudsalt elab, mingit arutamist ei leidnud. Olekski väga mitme LR juhi jaoks täiesti võimatu rääkida mistahes uutest vastutulekutest enne, kui senised lubadused reaalselt täidetud.

Nüüd hakkavad GR võlausaldajad kibekiiresti tööle ja 24.06 uuel erakorralisel eurorühma koosolekul tahetakse GR lubatud samme sisuliselt ja tõsiselt arutada. Kui siis peaks mingite kokkulepeteni jõutama, mis on kõike muud kui kindel, nõutakse seekord üpris kindlasti kõigepealt otsusetegemist (seda võib ka tagatiseks nimetada) GR parlamendilt, seaduste kiirkorras vastuvõtmist. Alles seejärel lähevad kreeditoride valitsused oma parlamentide ette. Ka seda on GR kriisiga tegelemine õpetanud, eriti viimastel kuudel. Igal juhul räägitakse praegu ainult praeguse, teise programmi lõpetamisest-pikendamisest ja mitte millestki uuest (võlatingimused!). Kreeklaste plaan oli ilmselt pisut teistsugune, ja seetõttu võime lähipäevil veel üllatusi oodata (karta).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga