22.01.2013

President Ilves Brüsselis. Täna programmis lõuna Siim Kallasega ning esinemine mõjukas mõttekojas EPC (European Policy Center). See toimus programmis Visions for Europe, kus seni käinud vabal teemal rääkimas näiteks [[ÜK]] eesistuja Herman Van Rompuy ja [[EKP]] president Mario Draghi. Üldse on Brüssel mõttekodade esinemise ja tegevuse poolest maailma tipplinnade seas, koos Washingtoni ja Londoniga.

Ilvese üritusel läks jutt mitmel puhul Ameerika peale. Ta kordas oma hiljutist mõtet (pikemast Postimehe intervjuust), et Euroopasse föderalismi ihkajad peaksid täpselt tudeerima Ameerika kogemust, kuidas on üles ehitatud tasakaalumehhanismid suurte ja väikeste liikmete vahel. Siit tuleb ka soovitus [[EP]] muutmisest kahekojaliseks, nii, et ülemkojas oleksid kõik [[LR]] võrdselt esindatud ja alamkojas siis proportsionaalselt elanike arvu järgi. Tõesti, tänane parlament on disbalansis ka ses mõttes, et [[EE]] 1,3 miljonit elanikku annavad 6 [[MEP]]-i ja [[DE]] 82 miljonit 99. Rahul pole ei väikesed ega suured.

Ameerika mõõde tuli esile ka Ilvese leivanumbri, julgeolekupoliitika kõneks olles. 50 aastat  tegeles üliriik Euroopaga, ka Külma sõja lõpu järgsed 10-15 aastat tegeldi otste kokkusidumisega, Euroopa ühendamisega mh  NATO vihmavarju alla. Nüüd pöördub ameeriklaste huvi Aasiasse, sest probleemid on seal. Meie huvi on USA osalemist Euroopas võimalikult säilitada, selleks peame esiteks rohkem riigikaitsele kulutama, rohkem kaitsekoostööd tegema ja teiseks väga tõsiselt püüdma EL-USA vabakaubanduslepet ellu kutsuda. Me pole kahe peale kokku mitte ainult maailam jõukaim turg, vaid see lepe suudaks luua ka globaalseid kaubandusstandardeid aastakümneteks. Igatahes, oli elav mõttevahetus ja mitme küsija-kommenteerija sõnad, et esinemine oli avameelne, värske ja otsekohene, polnud sugugi tühipaljas viisakus.