21.12.2012

Kuipalju on praeguseks ajaks järele jäänud roteeruva PRES prioriteete? 2013 I poolaasta eesistuja IE meelest pea üldse mitte. Esiteks on 99% eelnõudest juba menetlustes, lõviosa protsessidest juba käimas. Teiseks mõjutab kõiki tegemisi kriis ehk Harold Macmillanile omistatav vastus küsimusele, mis mõjutab tema valitsuse tegevust: Sündmused, kulla mees, sündmused. Kolmandaks on CFSP juhtimine Cathy Ashtoni ja ÜK liidriroll Herman Van Rompuy käes.

Ent midagi kavandab muidugi ka IE PRES. Esiteks majandusvalitsus ja pangandusliit. Euroopa semester peab olema eelmisest korrast paremini juhitud ja siin on PRES roll töögruppide ja ka nõukogude juhtimisel ülisuur. Asi on väga delikaatne, sest LR saavad selle protsessi käigus soovitusi, mis neile ei meeldi ja loomulikult hakatakse kohe pigem ründama asjade läbiviimise viisi kui seletama, et ei, meil pole (suvaline näide) tegelikult seda haldusreformi  vaja, COM on loll. Pangandusliidu puhul peab PRES saavutama kiire kokkuleppe EP-ga SSM üle, mis ei tohiks väga problemaatiline olla. Üldse on mul suur lootus triloogide (olulisematest veel pankade kapitalinõuded, kakspakk) õnnestumiseks, sest nii, nagu Ivan Denissovitš polnud eesti rahvusest halba inimest näinud, nii pole mulle ette sattunud ebaprofessionaalset IE diplomaati. Majandusplokist loodame veel kokkulepet FTT üle.

Teiseks kogu EL usutavusele – vähemalt Balkanil – väga oluline laienemise teema. Detsembri GAC-ilt sai PRES ülesande korraldada COM raportite põhjal sisuline arutelu mitme laienemisriigi keerulise küsimuse üle, nagu Makedoonia nimeküsimus ja Serbia-Kosovo suhted. Ka siin on põhjust olla lootusrikas, sest IE tundub olevat aru saanud, et nende iseenesest või juriidiliselt kahepoolsete küsimuste toomine EL orbiiti nii, nagu GAC seda tegi, tähendab ka tõsiseid sisulisi EL arutelusid, mida mõni asjassepuutuv LR on seni igati üritanud vältida. Ootame siis aprilliks COM raporteid.

Sise- ja justiitsküsimustes langevad EE ja IE prioriteedid kokku näiteks andmekaitses, kus on kavandatud poolaasta jooksul ekspertide tasandil koguni 21 täistööpäeva. Meie erimured on PRES-il hästi teada. Paraku pole kavandatav EL ühtne müügiõigus õieti kellegi suur huvi ja vaevalt erilist liikumist toimub.

Kaubanduses on loota IE igakülgset aktiivset tegevust. Hea.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga