21.10.2014

Asendasin ministrit GACil. Kaks lauaringi ÜK kliima-energia teemadel – üks omavahel, teine videosillal ÜK eesistuja Van Rompuyga. Aga tuleb tunnistada, et oldi üldiselt distsiplineeritud ega korratud päriselt oma teada-tuntud jutupunkte. Van Rompuy kuulas kõik oma tavalise lahke tõsidusega ära, naeratas ja lubas, et täna õhtul laiali saadetavas uues järelduste versioonis võetakse pea kõike ilusti arvesse. Saab siis näha. EEl on alust arvata, et meie erisoovid – põlevkivienergeetika arendamiseks vajaliku kütusekvaliteedi direktiivi kiire vastuvõtmise vajadus ja Balti elektrisüsteemide sünkroniseerimine Euroopa võrkudega on tekstis ilusti sees. Olen üpris kindel, et kokkulepe sel neljapäeval siiski sünnib.

Majanduse olukord on senisest teravamalt teemaks tõusnud. Koreograafia, teemade jaotus ÜKl arutatava ja kohe selle järel toimuval euroala tippkohtumisel arutava vahel pole mulle veel päris selge. Kõigi 28-ga antakse küllap COMle ülesandeks detsembri ÜK-ks koos Euroopa Investeerimispangaga “sisuga täita” juba oma elu elavat 300-miljardilist investeeringute paketti, mille uus COM president Juncker juulis välja lubas. Euroala tippkohtumisel peaks poliitilise tooni mõttes selgeks saama, kas COM lükkab tagasi FR eelarvekava, mis üheselt ei täida neile seotud eesmärki COM selleks aega 29.10-ni)  ja kui karm lähenemine majandusvalitsuse asjades võetakse, praegusel väikese majanduskasvu ja ohtlikult väikese inflatsiooni ajal. EKP presidendilt Draghilt nõutakse kindlasti rohkem (infot) keskpanga sammudest inflatsiooni tõstmiseks ja majanduse elavdamiseks ning eks siis saab ka näha, kui tugev on DE vastuseis nemdele sammudele.

Välispoliitikaküsimuste tugevaim sõnum peaks tulema ebola asjas. See on maailmas hetkel põletav teema ja Euroopa teeb õigesti, kui näitab, et hoolib sellest. Van Rompuyl polnud algselt plaanis võtta vastu järeldusi Ukraina kohta, aga õige mitme LR, sealhulgas meie, ettepanekul need siiski tulevad. Vaevalt midagi (uute) sanktsioonide kohta, küll aga vajaduse kohta täita Minski leppeid, piiri kontrollimise ja valimiste kohta, sealhulgas separatistide kontrollitavatel aladel kavandatavate valimiste kohta. Lisaks mingi sõnum valimisteks valmistuva Moldova jaoks.

Üle aegade ka üks EE erimure institutsionaalses küsimuses, kus vajalik LR ühehäälne otsus. Nimelt tuleb seoses HR liitumisega vähendada teiste LR esindajate arvu kahes nõuandvas kogus, Euroopa regioonide komitees ning majandus- ja sotsiaalkomitees. Vähendada tuleb, sest komiteede maksimumsuurus on ette antud ja praegu on see muidugi täidetud. Liikmete miinimum regioonide komitees per LR on 5, nii praegu vaid MTl. Kuna rahvaarvu järgi on loomulikult väiksemad seal rohkem esindatud, tegigi COM ettepaneku võtta ära üks koht LUlt, CYlt ja EElt. No aga ei käi need asjad päris niimoodi. Kui EL-is oleks pärs proportsionaalne esindatus, siis oleks meil kõiki kohti 60 korda vähem kui DEl, eks. Eriti karvaseks tegi meid 3 LR ka asjaolu, et PRES lõi kahe komitee vähendamise eelnõud eraldi, milles me näeme salaamilõikamise soovi (tõsi, regioonide komiteega on juriidilise tähtaja mõttes kiirem kui majandus-sotsiaalkomiteega, aga ikkagi võiks neid koos käsitelda). No eks siis täna LU kogenud välisminister Asselborn purskas tuld ja meie CYga andsime tulele toetust. Keegi muu midagi ei öelnud, ka PRES tõdes lihtsalt, et tuleb siis uuesti arutada. Eks näis, eesistuja peab mingite kompromissettepanekutega välja tulema, arvame me. Või loodame. Ei välista, et kuskil, näiteks ühes komitees kahest tuleb siiski järele anda. Aga see pole tänane teema.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga