21.09.2015

Tervepäeva[[Coreper]] tegeles peamiselt 120 000 ümberpaigutamise otsuse eelnõuga. Alustasime vaid saadikute vahel, kus [[PRES]] palus kõigil rääkida poliitilistest probleemidest, mis võiksid selle eelnõu vastuvõtmist takistada. Üldpilt on ühtpidi nagu julgustav. Eri tugevusega “ei” tänase seisuga tuli vaid umbes 4-5 [[LR]]lt, aga siin on nüansse, lõplikust tekstist sõltub ka ja mitmel saadikul pole hetkel veel kindlust, mis ta siseminister või valitsus homme lõpuks otsustab. Mõnes [[LR]]s on poliitiline eliit asunud mängima “kvoodivastustamise” mängu ja kvoodina defineeritakse iga paber, kus on ühes tulbas [[LR]] nimi ja teises võetavate põgenike arv.

Eelnõu sisu puhul sai lahenduse nn väljaostmis- või kompensatsioonimehhanism: see on nüüd praktikas vaid võimalus osa ümberpaigutamisest edasi, mitte tagasi lükata. Sedagi sel juhul, kui [[LR]] on ise praktikas juba nii hullu irregulaarsete migrantide sissevoolu olukorra lävel, et peab ise hakkama EL-ilt abi küsima. Hea. Teine põhiküsimus, nn [[HU]] kontingendi, “üle jäänud” 54 000 jagamise asi läks aga üha keerulisemaks. Eile jõudsime sinna, et 54 000 jääb reservi, mida võib vajadusel jagada ka muude hättasattunud [[LR]] vahel, mitte ainult [[GR]] ja [[IT]]. Täna kemplesime pool päeva selle kohal, kuidas see jagamine välja võiks näha. Kui mõni suur [[LR]], näiteks [[DE]], seda reservi kasutada tahaks, tõstaks see teiste [[LR]] osa nii kõrgele, et valitsuste senisest mandaadist 120 000 ärajagamiseks ei jätkuks kaugeltki. [[PRES]] ja [[COM]] üritasid siin väga loovaid lahendusi leida, et neile [[LR]], ka [[EE]]le, garantiisid anda. Kui aga lagi peale panna, siis ei pruugi 120 000 lõpuks kokku tulla. Vaatame, homme veel enne [[JHA]]d järgmine ring. Kogu asja juures teeb ärevaks veel üha tugevam tunne, et mõne [[LR]] valitsus võib olla tulnud järeldusele, et neile on sisepoliitiliselt kasulikum lasta end maha hääletada, mitte ise järele anda ja nii kodus pehme paista. Oleks äärmiselt halb, kui sellises küsimuses hääletama hakataks, ükskõik kumba pidi tulemus lõpuks kukub.

[[ÜK]] eesistuja Tuski kabinetiülem käis rääkimas 23.09 erakorralisest [[ÜK]]st. Eeldus on muidugi, et siseministrid lepivad homme 120 000 jagamises kokku. Siis saavad riigijuhid arutada välispoliitilisi asju, mille hulgast üha reljeefsemana tõuseb esile koostöö Türgiga, ning rahaasjadele, seda nii EL eelarve kui [[LR]] panuste mõttes rahvusvahelistes programmides. Lisaks oodatakse avameelset (nimetati koguni “brutaalselt avameelset”) arutelu EL tulevase ühise rändepoliitika üle. Loodetavasti ei minda väga tülli – põhjust üksteisele näpuga näitamiseks on ikka küll ja veel – ja loodetavasti, nagu ma ka üpris selge suunaga märkisin, lõpetatakse eri EL poliitikate üksteisega sidumine, mida on ilmselt Ida-Euroopa [[LR]] poole viibates teinud nii mõnigi juhtpoliitik nii mõneski juhtivas [[LR]]s.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga