21.09.2015

TervepäevaCoreper tegeles peamiselt 120 000 ümberpaigutamise otsuse eelnõuga. Alustasime vaid saadikute vahel, kus PRES palus kõigil rääkida poliitilistest probleemidest, mis võiksid selle eelnõu vastuvõtmist takistada. Üldpilt on ühtpidi nagu julgustav. Eri tugevusega “ei” tänase seisuga tuli vaid umbes 4-5 LRlt, aga siin on nüansse, lõplikust tekstist sõltub ka ja mitmel saadikul pole hetkel veel kindlust, mis ta siseminister või valitsus homme lõpuks otsustab. Mõnes LRs on poliitiline eliit asunud mängima “kvoodivastustamise” mängu ja kvoodina defineeritakse iga paber, kus on ühes tulbas LR nimi ja teises võetavate põgenike arv.

Eelnõu sisu puhul sai lahenduse nn väljaostmis- või kompensatsioonimehhanism: see on nüüd praktikas vaid võimalus osa ümberpaigutamisest edasi, mitte tagasi lükata. Sedagi sel juhul, kui LR on ise praktikas juba nii hullu irregulaarsete migrantide sissevoolu olukorra lävel, et peab ise hakkama EL-ilt abi küsima. Hea. Teine põhiküsimus, nn HU kontingendi, “üle jäänud” 54 000 jagamise asi läks aga üha keerulisemaks. Eile jõudsime sinna, et 54 000 jääb reservi, mida võib vajadusel jagada ka muude hättasattunud LR vahel, mitte ainult GR ja IT. Täna kemplesime pool päeva selle kohal, kuidas see jagamine välja võiks näha. Kui mõni suur LR, näiteks DE, seda reservi kasutada tahaks, tõstaks see teiste LR osa nii kõrgele, et valitsuste senisest mandaadist 120 000 ärajagamiseks ei jätkuks kaugeltki. PRES ja COM üritasid siin väga loovaid lahendusi leida, et neile LR, ka EEle, garantiisid anda. Kui aga lagi peale panna, siis ei pruugi 120 000 lõpuks kokku tulla. Vaatame, homme veel enne JHAd järgmine ring. Kogu asja juures teeb ärevaks veel üha tugevam tunne, et mõne LR valitsus võib olla tulnud järeldusele, et neile on sisepoliitiliselt kasulikum lasta end maha hääletada, mitte ise järele anda ja nii kodus pehme paista. Oleks äärmiselt halb, kui sellises küsimuses hääletama hakataks, ükskõik kumba pidi tulemus lõpuks kukub.

ÜK eesistuja Tuski kabinetiülem käis rääkimas 23.09 erakorralisest ÜKst. Eeldus on muidugi, et siseministrid lepivad homme 120 000 jagamises kokku. Siis saavad riigijuhid arutada välispoliitilisi asju, mille hulgast üha reljeefsemana tõuseb esile koostöö Türgiga, ning rahaasjadele, seda nii EL eelarve kui LR panuste mõttes rahvusvahelistes programmides. Lisaks oodatakse avameelset (nimetati koguni “brutaalselt avameelset”) arutelu EL tulevase ühise rändepoliitika üle. Loodetavasti ei minda väga tülli – põhjust üksteisele näpuga näitamiseks on ikka küll ja veel – ja loodetavasti, nagu ma ka üpris selge suunaga märkisin, lõpetatakse eri EL poliitikate üksteisega sidumine, mida on ilmselt Ida-Euroopa LR poole viibates teinud nii mõnigi juhtpoliitik nii mõneski juhtivas LRs.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga