21.06.2016

Poolepäevane Coreper saatis kõigepealt PRES viimasele triloogile ühtse piirivalve eelnõu üle. Mõni pisitäpsustus ja -nagin, EP otsib endale rolli uue agentuuri juhi määramisel, aga üldiselt võib täna õhtul-öösel kokkulepet oodata.

Seejärel lauaring 28.-29.06 ÜK järelduste mustandi üle. Põhiküsimuse ehk UK rahvahääletuse üle arusaadavalt veel ei miskit. Esimene EL arutamise foorum on 24.06 seks puhuks just pärastlõunal kogunev GAC. Sama päeva ennelõunal aga kogunevad-koordineerivad 4 EL institutsiooni juhti oma (EL) seisukohti.

Rände välismõõtme üle käib peenhäälestus. Udusem on vaid rahastuse osa, sest LR isu COM uudsete skeemidega kaasa minna pole suur. Siseturu ossa sai EE sisse viite e-valitsemise tegevuskavale ja saame sellega rahul olla. Nagu ikka, käis siseturu üle jõulukuuse kaunistamine, paljud tahtsid sisse neid huvitavaid teemasid. Üldse aga tuleb siseturu sisulise käsitlemise eest tänada NL eesistujat, kes juba sügisel andis ÜK eesistuja meeskonnale teada, et see on üks ja ainus asi, mida nad muidu erapooletuina tahavad – mõtlemisainet ka EEle meie valmistudes 2018ndaks.

Välisteemade alt proovisin veel tuua EL-NATO suhete juurde hübriidohte, mõni isegi toetas, aga see asi on paljude mittekuulujate jaoks nii tundlik, kohati põhiseaduslik; ja põhisisu, ka meid huvitavad sünkroniseeritud õppused jm, tulevad alles juuli alguses EL-NATO heaks kiidetavas ühisavalduses, seega polnud siin täna väga võimelda.

Coreper kiitis aruteluta heaks Vene majandussanktsioonide pikendamise kuni 31.01.2017. Kinnitamiseks on vaja veel ministrite heakskiitu, ükskõik milliste, kuna kõik NKd on võrdsed (mäletame, kuidas keskkonnaminister Pentus “fooliumimütsileppe” ehk ACTA koos pahaaimamatute kolleegidega pahaaimamatult protseduurilise punktina heaks kiitis). Küsimus on, kas seda saab teha juba 24.06 GAC või tuleb rituaali pärast oodata üle ÜK, ja siis tuleks ka ÜK järeldustes üks rida sanktsioonide kohta öelda. Viimast soovib mõni LR, umbes 5, ja üldiselt on siiski tegu enda positsioneerimisega järgmisteks, sügisesteks aruteludeks. Eks Tuski meeskond peab nüüd kinnitamise kuupäeva lahendama ja nende sihikindluses selle tegemisel pole põhjust kahelda. Aga sisu üle ei vaidle keegi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga