21.06.2014

[[COM]] presidendi Barroso visiit Eestisse. Kohtumine 3 Balti riigi peaministriga, e-Eesti tutvustus ja kultuuriprogramm – külaskäik Arvo Pärdi juurde ja Jaan Elkeni näitusele. Enne veel 3 peaministri omavaheline kohtumine, allkirjastati kiri [[COM]]le regionaalsete energiaprojektide tähtsusest ja deklaratsioon, mis pitseeris 18.06 Rail Balticu rakkerühma töö kauaoodatud tulemuse ehk kokkuleppe ühisfirma loomiseks ja fikseeris [[LT]]le vajaliku Vilniuse ühendamise raudteega hilisemas faasis. Oleme graafikus, et [[CEF]] esimesse vooru oma taotlus sisse anda. Barroso andis üle 20.06 [[COM]] heakskiidu saanud partnerluslepped, mis võimaldavad – peatse rakendusprogrammide viimistlemise järel – hakata 3 riigil praeguse [[MFF]] tõukefondide raha kasutama. Balti peaministrid käisid igaüks üle oma mantra neile oluliste projektide kohta, aga Barroso ei saanud kommenteerida konkreetseid ettevalmistusfaasis asju.

Muidugi räägiti Vene-Ukraina kriisist, Barroso tutvustas [[COM]] tehtud eeltööd kolmanda faasi ehk majandussanktsioonide kallal ja pressikonverentsil küsiti ainult selle kohta. Peaministrid väljendasid valmidust kolmanda faasiga edasi liikuda, kui Venemaa ei de-eskaleeri olukorda. Barroso kinnitas, et see otsus tuleb teha [[LR]] poolt, aga pidi ka Eesti ajakirjanikele meelde tuletama, et kõige olulisem on EL ühtsus ja et tuleb tingmata vältida olukorda, kus osa [[LR]] nõuab häälekalt sanktsioone ja siis ei peaks teiste vastuseisu tõttu otsust ikkagi tulema – EL lõhede väljapaistmine ei oleks Euroopa huvides. Aga selge on, et 23.06 [[FAC]]il tuleb sel teemal tõsine arutelu, ja vahepeal jõuab Ida-Ukrainas ja Venemaal veel palju muutuda.

Päevateemal ehk ametissenimetamiste üle toimusid pikad informeeritud spekulatsioonid. On selge, et [[EP]] valimistel väga edukalt esinenud [[IT]] valitsus nõuab häälekalt nn endale kuuluvat, mingit tippametikohta. Samas, väide nagu lõunapoolsed poleks nagu midagi “saanud”, pole õige, kuna [[EKP]] president Draghi on itaallane ja tundub, et [[ES]] rahandusminister De Guindos võiks saada eurorühma presidendiks (EL-is on tõesti palju presidente). Meie ajasime oma, et üks tippkohtadest peaks minema inimesele, kes mõistab kontinendi idaosa julgeolekuprobleeme (loe: idaeurooplasele). Barroso sõidab hommikul edasi Kopenhaagenisse kohtuma kõigis spekulatsioonides figureeriva [[DK]] sotsiaaldemokraadist peaministri Thorning-Schmidtiga. Tänaste uudiste kohaselt toetavad ka sotsiaaldemokraatidest riigijuhid konservatiivide esikandidaati Junckerit [[COM]] presidendiks.

Ühesõnaga, visiit läks ilusti, kaasa arvatud õhtune Saksa-Gaana jalgpallimäng, mille viigiline tulemus Barrosole kui portugallasele igati sobis.