21.06.2014

COM presidendi Barroso visiit Eestisse. Kohtumine 3 Balti riigi peaministriga, e-Eesti tutvustus ja kultuuriprogramm – külaskäik Arvo Pärdi juurde ja Jaan Elkeni näitusele. Enne veel 3 peaministri omavaheline kohtumine, allkirjastati kiri COMle regionaalsete energiaprojektide tähtsusest ja deklaratsioon, mis pitseeris 18.06 Rail Balticu rakkerühma töö kauaoodatud tulemuse ehk kokkuleppe ühisfirma loomiseks ja fikseeris LTle vajaliku Vilniuse ühendamise raudteega hilisemas faasis. Oleme graafikus, et CEF esimesse vooru oma taotlus sisse anda. Barroso andis üle 20.06 COM heakskiidu saanud partnerluslepped, mis võimaldavad – peatse rakendusprogrammide viimistlemise järel – hakata 3 riigil praeguse MFF tõukefondide raha kasutama. Balti peaministrid käisid igaüks üle oma mantra neile oluliste projektide kohta, aga Barroso ei saanud kommenteerida konkreetseid ettevalmistusfaasis asju.

Muidugi räägiti Vene-Ukraina kriisist, Barroso tutvustas COM tehtud eeltööd kolmanda faasi ehk majandussanktsioonide kallal ja pressikonverentsil küsiti ainult selle kohta. Peaministrid väljendasid valmidust kolmanda faasiga edasi liikuda, kui Venemaa ei de-eskaleeri olukorda. Barroso kinnitas, et see otsus tuleb teha LR poolt, aga pidi ka Eesti ajakirjanikele meelde tuletama, et kõige olulisem on EL ühtsus ja et tuleb tingmata vältida olukorda, kus osa LR nõuab häälekalt sanktsioone ja siis ei peaks teiste vastuseisu tõttu otsust ikkagi tulema – EL lõhede väljapaistmine ei oleks Euroopa huvides. Aga selge on, et 23.06 FACil tuleb sel teemal tõsine arutelu, ja vahepeal jõuab Ida-Ukrainas ja Venemaal veel palju muutuda.

Päevateemal ehk ametissenimetamiste üle toimusid pikad informeeritud spekulatsioonid. On selge, et EP valimistel väga edukalt esinenud IT valitsus nõuab häälekalt nn endale kuuluvat, mingit tippametikohta. Samas, väide nagu lõunapoolsed poleks nagu midagi “saanud”, pole õige, kuna EKP president Draghi on itaallane ja tundub, et ES rahandusminister De Guindos võiks saada eurorühma presidendiks (EL-is on tõesti palju presidente). Meie ajasime oma, et üks tippkohtadest peaks minema inimesele, kes mõistab kontinendi idaosa julgeolekuprobleeme (loe: idaeurooplasele). Barroso sõidab hommikul edasi Kopenhaagenisse kohtuma kõigis spekulatsioonides figureeriva DK sotsiaaldemokraadist peaministri Thorning-Schmidtiga. Tänaste uudiste kohaselt toetavad ka sotsiaaldemokraatidest riigijuhid konservatiivide esikandidaati Junckerit COM presidendiks.

Ühesõnaga, visiit läks ilusti, kaasa arvatud õhtune Saksa-Gaana jalgpallimäng, mille viigiline tulemus Barrosole kui portugallasele igati sobis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga