21.04.2015

Asendasin sündmustevaesel [[GAC]]il ministrit. Seoses erakorralise rändeteemalise [[ÜK]]ga käidi kõigepealt üle eilne sise- ja välisministrite arutelu, õnneks ei pidanud sugugi kõik vajalikuks eilset juttu korrata. Inimeste liikumise teema fookusesse tõusmist on hakanud ära kasutama [[BG]] ja [[RO]], kes tõestavad, et neil kõik nõuded ammu täidetud ja tahaksid kangesti tulla Schengenit seestpoolt tugevdama. Õige on, et juba 2011 olid neil tehnilised asjad korras, ja kirjade järgi see on tehniline protsess. Kuid need riigid pidid (siin ebaõiglaselt) maksma hinda oma (paljude meelest liiga varase) EL-iga liitumise eest ja nii mitu vanemat [[LR]], eri aegadel [[DE]], [[NL]], [[FI]] on korruptsioonile ja õigussüsteemi olukorrale viidates Schengeni laienemist praktikas blokeerinud (vaja ühehäälset otsust). Nüüd aga olla ka Berliini poolt kuulda, et jää hakkavat liikuma. Hea, sest EL kui reeglitel põhineva klubi usutavus sõltub ikkagi väga tugevasti reeglite järgimisest, ka selles asjas. [[BG]] ja [[RO]] vaieldamatult eksisteerivate probleemidega tegelemiseks tuleb leida muud viisid ja hoovad.

Järgnes tavapärane lauaring EL institutsioonide vaheliste suhete lepingu üle. Ei midagi uut, aga võib vist tõdeda, et [[NK]] kui institutsioon on oma ettevalmistustega praktiliselt valmis. Peaeesmärk on saada nii-ütelda laua taha tagasi (praegune leping sõlmiti 2010 vaid [[EP]] ja [[COM]] vahel) ja saada mõistlik aktiivne osalus [[COM]] iga-aastase töökava, loe: esitatavate eelnõude nimekirja planeerimisel. Sest mida suurem süsteem, seda tähtsam on plaan. Praegu on [[NK]]l [[COM]]ga ülihead suhted ja eelseisvale protsessile – mida meie poolt veab ülikogenud eesistuja [[LU]] – võib hetkel lootusrikkalt vaadata.

Luksemburgist Brüsselisse ja otse [[Coreper]]i, mis valmistas ette erakorralist [[ÜK]] 23.04. Peasõnumiteks kavandatakse: EL ei pea olema kaitsepositsioonis, inimesed ei upu meie süül; ärge parem hakakegi tulema (tulla plaanijatele); me läheme teie ärimudeli kallale (inimkaubitsejatele) ja EL teeb kiiresti konkreetseid asju. Lihtne see ei ole, sest juba täna, tegelikult ilma aluspaberita (ehkki [[COM]] eilne 10-punkti plaan selleks suuresti on) ja ilma põhjalikemate juhisteta sündis kaunis pikk ja mitmesse suunda hargnev arutelu. Välja joonistuvad umbes järgmised grupid: enamus Vahemere riike, kes tahavad tegutsemist ja solidaarsust, teiseks enamus Lääne- ja Põhja-Euroopa omi, kes ka ise pagulaste vastuvõtmise koormat kannavad ja seetõttu pisut ettevaatlikumad ning kolmandaks enamus Kesk- ja Ida-Euroopast. Homme pärastlõunal lubati [[ÜK]] avalduse teksti. Isegi tegutseb Tuski meeskond nendes oludes täiesti operatiivselt.

Üks puhas rõõmusõnum ka. Täna anti Orissaare tammele (olgu, tema esindajatele) üle Euroopa aasta puu auhind. Midagi püsivamat kui meie töised teemad.