21.04.2013

Economisti Charlemagne esitab suurepärase ülevaate Euroopas viimase aja maksuotsustest ja -debatist.  Tõepoolest, alates vast aasta algusest on maksuteema teised tuurid peale võtnud. Mõni seni tõrges LR on lubanud hakata seni saladusena peetud pangainfot jagama, rünnatakse maksuparadiise, publikum ja poliitikud on tigedad rahvusvaheliste suurfirmade peale, kes otsivad maksude optimeerimise võimalusi – viimase kohta jõudis lause ka märtsi ÜK järeldustesse “igaüks peab maksma oma osa maksudest”. See, mis IE puhul ei õnnestunud, tehti nüüd ära CY-ga, kus abiprogrammi osaks on ka ettevõtte tulumaksu tõstmine. Charlemagne näitab, et meelemuutuse põhjuseks on mite ainult EL LR vaba tahe või äkiline ärkamine või inimeste kriisiaegne kadedus, vaid osalt ka USA surve. Las olla.

Maksuteema on EL-is üks keerulisemaid. Otsesed maksud on LR, mitte Brüsseli pädevuses. Aeg-ajalt tehakse mõne vanema ja kõrgemate maksumääradega LR poolt katse hakata rääkima ka otseste maksumäärade ühtlustamisest. See tõrjutakse jälle enamuse poolt tagasi, nõudes tugevdatud euroala pakti sõnastust, mis viitab vaid vajadusele paremaks dialoogiks LR vahel maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidmisega võitlemiseks. Olen ka mina pidanud maksuteemal kolleegidele jääd mütsi sisse soovima. Sest kuidas ka ei taha, ikka jääb asja juurde see maik, et kõrgemate maksumääradega riigid tahavad oma konkurentsivõimet kasvatada teisi endale järele tirides, mitte ise end parandades.

Aga Charlemagne kommentaari viimane lõik on mõtlemapanev – kui iseseisvad saavad EL LR maksuküsimustes ikkagi olla? Kas olukord, kus suured rahvusvahelised firmad maksavad vähe makse ja kus kõrvalehoidmine on euroliidu seeski kaunis lihtne, on ikka otstarbekas? EE jaoks on madalad maksumäärad osa meie eduloost ja nende otsustamise õigus riikliku suveräänsuse üks olulisi ilminguid. Samas, oleme koos paljude teiste suuremate riikidega jaganud oma suveräänsust sellistes kaunis fundamentaalsetes riikluse tunnustes nagu riigikaitse ja õigus oma raha emiteerida. Usun, et kui maksudebatt peaks lähiajal minema – nagu tundub – praktilisemasse, asjalikumasse suunda, on ka meil kasulik selles osaleda kaasa mõeldes, mitte midagi juba ette välistades. Mai ÜK maksuteemaline arutelu peaks näitama edasise liikumise suunda, loodetavasti.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga