21.01.2015

Lühikesevõitu Coreper järelvaatles 19.01 FACi ja eelvaatles 09.02 oma. Esimeses jätkuv nurin töömeetodite üle, põhiväide see, et välisministrite nõukogu arutelust peab ikkagi ka midagi konkreetset kooruma, mingi eksekutiivjärelm, järelduste tekst või ülesanded kellelegi vms. Ainult strateegilisest diskussioonist põhimõttel mõeldud-mõeldud ei piisa, nendeks aruteludeks on mitteametlik FAC ehk Gymnich, kord poole aasta jooksul. Aga Vene-arutelu peeti üldselt kasulikuks (erinevalt paberist, luban, et mainin seda õnnetut viimast korda). Märtsi FACil Venemaa jälle päevakorras, vaatega 19.-20.03 ÜKle. Veebruari FAC peateemaks Aafrika, vist kõige laiemas geograafilises mõttes – siin vast ülesanne  EEASile, kuidas kogu kontinenti ühte paberisse/arutellu kokku võtta ja paras ülesanne ka meiesugustele väiksematele-kaugematele LR, et kuidas siis strateegiliselt strateegilises arutelus osaleda. Aga, nagu oleme kolleegidega tõdenud, päris diplomaatia alles algabki sealt, kui pead konstruktiivselt osalema teema arutamises, kus sul otseseid huve pole ega ole ka eriti lennukaid ideid, mida teistele välja pakkuda. Kindlasti arutavad välisministrid veebruaris ka seekord ajapuudusel ärajäänud Liibüat ja pealiskaudselt käsitletud terrorismiteemat, kus välismõõdet kõvasti.

27.01 ECOFINil oodata üpris poliitilisi arutelusid COM majandusvalitsuse teatise ja muidugi paindlikkuseteatise üle. Lisaks arutatakse hommikusöögil Ukraina suuremat abistamist, mis hea. FR soovib ka rääkida terrorismiga võitlemise rahandusaspektidest nagu rahapesu vastane võitlus jne.

Sõin lõunat ühe suure uudisteagentuuri Brüsseli büroo juhiga. Majandusajakirjanike meelest on küll väga ilmne, et kui EKP peaks homme tegema sellise otsuse, mis paneb kohustusi-vastutust euroala LR keskpankadele selle asmeel, et ise hakata võlakirju ostma, siis on Euroopa integratsioonis astutud suur samm tagasi, euroala fragmenteerumise suunas. Selline signaal oleks ju tegelikult mittesoovitav tõesti. Homseni.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga