20.12.2016

EE eesistumist ettevalmistav komisjon kinnitas Brüsseli “kõneisikute” nimekirja (Tallinna omad eelmisel korral, vt Gondori kroonika 29.11.2016). Ei mingeid üllatusi – saadikud, pressiesindajad, lisaks kaks eksperti, üks digi-, teine korralduse teemal. Avalikkusega suhtlemine eesistumise ajal on haruldane võimalus ja meeletu ülesanne. Meeletu ülesanne, kuna Brüsseli pressikorpus on ülimalt professionaalne, tunneb kõiki eelnõusid ja teemasid detailselt ja EE poliitikud ja diplomaadid pole rahvusvahelise ajakirjandusega suhtlemisega lihtsalt eriti harjunud – ETV Foorumis keelega lobisemine sind Brüsseli lavalaudadeks ei treeni. Haruldane võimalus, kuna Brüsselis, (diplomaatiliselt öeldes, kui ei taha lekkima-sõna kasutada), jõuab ajakirjanduseni kõik, eriti selliste väljaanneteni nagu Financial Times, Politico jne. Nende ajakirjanikel on suurepärane ligipääs täpselt sinna, kuhu vaja ja väikese LR esindajaid nad liiga tihti ei vaja. Eesistujal on aga infole ligipääs hoopis parem kui nn tavalisel LRl. Seda infot oskuslikut kasutades saaksime protsesse meile, NKle, sobivas suunas suunata ja ka EEd suuremaks teha. Sama kehtib töö kohta Brüsseli mõttekodadega, milline skeene väga kõrge kvaliteediga.

Kõigile pandi südamele koolitustel osalemist. Enesekindluseks pole põhjust, ütles kogenud projektijuht Lilleväli ja õigesti ütles. Ka Brüsselis kogenud eestlaste jaoks on eesistumine ikkagi uus asi. Siit ongi hea jätkata, et COM on valmis meile laenama 10 inimest, EEAS 3, NK sekretariaat 2, EP 1  ja üks agentuur veel 1 inimese. Meile kulub ära kogu abi, mida saada võib.

Komisjonile tutvustati ühe meie poolt NK sekretariaadile pakutava digilahenduse kontseptsiooni, Tallinnas toimuvatest mitteametlikest kohtumistest osavõtjate registreerimis- ja infosüsteemi oma. Veebi-, mitte rakendusepõhist. Paraku on eesistumise ettepoole nihkumine sedalaadi lahenduste väljatöötamisele kurjasti mõjunud ja tähtajad napid. Eks seda tea igaüks, et uued IT-lahendused kipuvad venima ja tõrkuma. Kui ei õnnestu, siis teeme vanamoodi, nii, nagu kõik senised eesistujad ja see on ka OK, on kogu aeg olnud. Ja kõik saavad aru, kuna meie eesistumine ju tuli varasemaks. 

Õhtupoole kohtusin EL27-poolse läbirääkijaga UK lahkumiskõneluste Barnieriga, kes COM ajast tuttav ja kelle praeguse peanõunikuga töötasin koos rahandusvoliniku Rehni kabinetis – Brüssel on väike linn. Barnier on lõpetamas pealinnade ringi, lendas Tallinnast Vilniusse. Detailidesse ei läinud, sest läbirääkimised algavad alles siis, kui UK on artikli 50 käivitanud. EE jaoks oluline, et meie eesistumise alguseks oleks protsess paigas ja läbirääkimised käimas või kohe algamas, nii et me ei peaks selle korraldusliku  küljega tegelema. Eeldusel, et peaminister May endale seatud tähtajast kinni peab ja märtsi lõpuks avalduse esitab, peaks ajaraam täpselt klappima ja juunis läbirääkimised algama. Vastavalt 15.12 ÜKl lepitule läheb Barnier meeskond 2017 II poolaastaks ka EE saadetud inimene, muidugi päristööle, mitte meid esindama. 

Väga oluline on, kas UK esitab koos lahkumisavaldusega ka mingi vaate, soovi oma tulevikusuhte üle EL-iga. Siis saab hakata kavandama ka üleminekuperioodi – näiteks kui ütlevad, et tahavad vabakaubanduslepingul põhinevat mudelit või EEA lepingule sarnanevat, siis saab kuidagi valmistuma hakata. Igatahes tuleb esimeses läbirääkimisprotsessis, lahkumis- või lahutuskõnelustel, kõne alla vaid väga piiratud arv küsimusi – varad ja arve, juba vastastikku elavate kodanike õigused (loodetavasti nende õiguste säilimine), piir IE ja UK vahel, lahtiolevad kaasused Euroopa kohtus. 

EL27-l tuleb aga paralleelselt hakata tegelema nii kohtade jaotusega institutsioonides (eriti EPs, kust lahkumas 73 UK MEPi) ning tõenäoliselt ka MFF viimaste aastate, 2019-2020 ülevaatusega – lahkub suur netomaksja. Nii raha kui institutsioonide üle käivad vaidlused on aga alati EL keerulisimad.

Barnier õhtusöögil president Kaljulaidiga puudutati peale Brexiti asjade ka EL kaitse teemat. Visiidist tekkis järgmine ERR uudis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga