20.11.2015

Sise- ja justiitsministrite erakorraline ühisJHA võttis terrorismijäreldused vastu paari minimaalse parandusega ja radikaliseerumisjäreldused aruteluta. Kohal oldi ent väga muljetavaldaval määral, eks tänase istungi mõte peamiselt ikkagi FRle kaastunde avaldamine ning demonstreerimine, et EL teeb midagi ja mida ning ka, et saada tehtavate asjade nimekirja pisut täiendada või asju sisukamaks muuta. Sellisena teenis kindlasti eesmärki. Lõunaks oli kohale kutsutud EP esindus, et kas nüüd ükskord saab lennureisijate andmete vahetamise direktiivi vastu võtta, ah? Lubati endast parim teha (see peab, lihtsalt peab tähendama 2015. aasta jooksul), aga andmekaitse olla ikka väga tähtis. Saba lahti? Samas, kui lasta parlamendi esindajal 1,5 tundi ukse taga oodata, siis erilist sooja vastutulelikkust vast ka ei maksa oodata.

JHA vahelt lipsasin koos rahandusministeeriumi asekantsleri Jegoroviga kohtuma majandus- ja maksuvoliniku kabinetiülema Baillyga. Väga kasulik. Maksuteema, täpsemalt, agressiivse maksuplaneerimise teema on tõusmas nii USA poolt, G-20-s, OECD raames ja ka COM poolt. Viimaselt tuleb järgmisel aastal uus ühtse ettevõtte tulumaksu baasi eelnõu, millest peamiselt rääkisimegi. EE ettevõtte tulu maksustamise süsteem on EL-is unikaalne ja tahame seda kindlasti säilitada. Selleks tuleb COMi lobida just nüüd. Veel FTTst, kus aasta lõpuks, see tähendab praktikas 08.12 ECOFINiks tahetakse põhimõttelise kokkuleppeni jõuda. COMl seal palju prestiiži ja huvi mängus, meil jälle oma mured. Vast saame ühendada.

Et väärikalt lõpetada töönädal, millesse mahtus 4 nõukogu ja 3 Coreperi istungit, oli täna õhtuks kokku kutsutud veel vaid suursaadikute formaadis Türgi-arutelu. COM asepresident Timmermans andis ülevaate oma läbirääkimistest Türgiga. Praegu küll liiga head tunnet pole. Türklased on tuntud kui kanged, viimase hetkeni läbirääkijad. EL aga pole, võtame kasvõi fakti, et tippkohtumise korraldamine peab olema nädal ette otsustatud, turvanõuete pärast. Tippkohtumist pole omakorda mõtet pidada, kui tulemuste piirjooned pole ette teada. Türklased ei ole aga nõus nädal ette kokku leppima, ka üldjoontes mitte. Hetkel pole selgust õieti üheski punktis. Laienemisläbirääkimistel saab kindlasti avada vaid ühe peatüki, mis on liiga vähe. Viisavabaduse protsessis kehtivad senised tingimused. 3 miljardist, mis Türgile 2 aasta jooksul lubatud, on kindel vaid 500 miljonit. Jne. Timmermans jätkab kõnelusi, esmaspäevaks peab selge olema, kas tippkohtumine saab toimuda 29.11, mil enamus EL juhte nagunii suundumas Pariisi kliimatippkohtumisele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga