20.10.2014

[[FAC]] Luksemburgis, kõrge esindaja Ashtoni jaoks tõenäoliselt viimane. Ehkki ta jääb veel nõuniku staatuses juhtima EL poolt Iraani tuumakõnelusi, kus lähiajal loodetakse selgeks saada, kas kokkulepe tuleb või mitte. Esimest korda 9 kuu jooksul polnud peateemaks Ukraina, vaid hoopis ebola levik. On selge, et väga palju ei saa EL selle tõkestamiseks teha ja liiga ulatuslikult see viirus Euroopat veel ei ähvarda. Aga teatavates koordinatsioonisammudes ja eraldi esindaja määramise vajaduses lepiti ometi kokku.

Ukrainast räägiti muidugi. Seni on ministrite ajast (kohati liiga) suur osa läinud järelduste sõnastuste üle vaidlemisele. Ka seekord võeti järeldused vastu, kuid nendes oli [[PSC]] eelnevalt kokku leppinud. Nii jäi rohkem aega poliitilisemaks aruteluks, mida aeg-ajalt samuti vaja. Läbivalt tõdeti, et tingimused mingikski sanktsioonide lõdvendamiseks pole täidetud, Vene sõjavägi on ikka Ukraina pinnal, ukrainlastel pole kontrolli oma piiri üle ja väga murettekitav on perspektiiv konflikti külmutamiseks Donetski ja Luganski oblasti separatistide kontrolli all olevates rajoonides eraldi valimiste korraldamise näol või tagajärjel. Kõlas ka autoriteetseid hääli, et praeguste sanktsioonide aegumise ajaks (isikutevastastel 17.03.2015 ja majandussanktsioonidel 31.07.2015) tuleb aegsasti ja targalt valmistuda. Eelmisel nädalal Milaanos toimunud Ukraina ja Vene presidendi, EL 4 suure [[LR]] liidri ja  [[COM]] presidendi Barroso kohtumisel pakuti venelastele eri sõnastuses võimalust separaatvalimised hukka mõista ja Ukraina terviklikkust tunnustada, aga ei midagi. See sättis ka tänase välisministrite arutelu tooni.

Pikemalt räägiti ka Iisraeli-Palestiina konfliktist. Leiti, et EL-i roll peab olema suurem (EL annab palestiinlastele väga palju rahalist abi, kuid meie poliitiline mõju sellele ei vasta), kuid et liidriroll rahukõnelustel saab ikkagi olla vaid USA-l. [[SE]] uue valitsuse lubadus Palestiina riiki tunnustada tõi kaasa mitme välisministri tõdemuse, et varsti peavad teisedki hakkama tunnustamisküsimust tõsiselt arutama, pääsu pole.