20.09.2016

GACi päev algas Põhja-Balti 6 LR koordinatsioonikohtumisega. Enne FACe on neid varemgi korraldatud, GACi-eelne oli esmakordne, aga väga kasulik kohtumine, kuna LT idee autori ja juhatajana ei käinud mitte läbi nõukogu koosoleku päevakorda, vaid pani lauale 3 laiemat teemat: Brexit, EL tulevik ja sotsiaalne Euroopa. Kahes esimeses meie grupi sees praktiliselt eriarvamusi pole. Muljetasime 16.09 Bratislava mitteametlikust tippkohtumisest (kus me vist keegi küll käinud polnud), olukorrahinnang ühene: sisemise sideme tugevdamine, keskendumine konkreetsetele asjadele ja sellele, et välispiir peaks. DE-FR kaitse-ettepanekute suhtes hiilib ligi tunne, et pelgalt “ei mingit dubleerimist NATO-ga”-jutupunktist enam arutelus tõsiseks osalemiseks ei piisa. Ainus, kus meil sissetulekute erinevusest tingituna lähenemise teatav erinevus, on sotsiaalküsimustes. Samas pole need erinevused siiski liiga suured ja minu meelest võiks just meie grupp (või piirkond) ses asjas EL-is positiivset eeskuju näidata, et nagu saab küll ka ilma tülita. Üldse tõuseb UK kui mitmes asjas samameelse LR lahkumise järel Põhja-Balti koostöö tähtsus, ehk saame sinna aeg-ajalt kaasata ka mõnd muud integratsioonimeelset LR. Pidades muidugi silmas, et EL-is ei ole püsivaid LR koalitsioone, kuna EL-is tegeldakse lihtsalt nii paljude eri teemadega.

GAC istungil käisime läbi 20.-21.10 ÜK päevakorra. Vene-poliitika arutelult meie muudatusi ei taha. Kaubandusküsimustes on liinid ja LR erinevused teada, suurem küsimus on, kas poliitilised juhid suudavad selle traditsioonilise eduka EL-poliitika globaliseerumisvastase laine käest päästa või mitte. Päästmiseks on vaja hoopis tugevamat dialoogi kodanikega, paraku. Rändeteemal aga tõsteti taas solidaarsuse küsimus, ja Višegradi riikide viimase aja sõnavarasse tulnud paindliku solidaarsuse mõiste ei leia ikka mõistmist.

14.09 COM esitatud MFF vaheülevaadet hakatakse alles homme Coreperis arutama, nii ei näinud mina täna põhjust sõna võtta. Enamus küll võttis ja kolmnurga Uued suured väljakutsed vajavad lisaraha-Rohkem maksta ei taha-Minu raha peab samaks jääma küljed olid üsna sama pikkusega.

Kõige sisulisem arutelu toimus COM 2017 tööprogrammi üle. Kõik muidugi püüavad sinna lisada oma prioriteete, samas on COM oma programmi koostamisel suveräänne. Meie suurimad soovid on seotud digituruga. GACis COMi esindanud digiasepresident Ansip pani truuisti kirja kõik digituru mainimised, ja neid tuli valdavalt enamuselt LRdelt. Meie soovime, et COM esitaks kiiresti andmete vabaks liikumiseks vajalikke eelnõusid ja ka andmete säilitamise oma. Esimest vast saame, viimast vast mitte. Lisaks EE jaoks olulised idapartnerite prioriseerimine ja EL-NATO koostöö edasiarendamine, mh hübriidohtude osas.

Ilma aruteluta kiideti heaks järgmine samm Bosnia ja Hertsegoviina teel EL kandidaadistaatuse poole. Iga hea uudis laienemise üle, ka kui väike, on tänapäeval kulda väärt.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga