20.07.2016

Hommikul käisin NK peaekretäri Tranholm-Mikkelseni juures lahkumisvisiidil. Andsin üle peaministri kirja oma tulevaste volituste kohta, kuulasin natuke maad UK lahkumisläbirääkimiste kavandamise üle. Põhiasi aga eesistumine. UK uus peaminister May ütles eile ÜK esimehele Tuskile ja täna avalikult, et nemad eesistumist ei tee. Tranholm-Mikkelsen ja Tusk olid nädala jooksul siiralt püüdnud saada UK asemel BEd (vastavalt ka meie soovile), aga hiljemalt HU eilne avaldus tegi selgeks, et kui tahame vältida teema edasist avalikku politiseerimist, siis tuleb kiiresti pöörduda kõige institutsioonilisema lahenduse poole ehk et kõik 5 järgmist eesistujat nihkuvad 6 kuud ettepoole. Kuna olime algusest peale põhimõtteliselt öelnud, et kui väga vaja, siis tuleb teha, siis ei olnud mul Tallinnast juhiste saamisega ka raskusi.

Hooaja viimane Coreper kuulas kõigepealt ära PRES ettekande triloogidest viisavabaduse uue peatamisklausli üle. Nagu oli karta, ei ole EPl siin kiiret, on hakatud rahulikult oma volituste asja ajama. Selle taga aga seisab Gruusia (ja edasi Ukraina) viisavabadus. Kuna diplomaatias ei ole Kas-ma-ei-öelnud-teile-sõnavõttudega suurt pihta hakata, siis küsisin hoopis, kas ei oleks praegu arukas kohe NK poolt esitada ära ka Gruusia vabastamise eelnõu, et näidata parlamendile, et meil on selle kogu teemaga tõsi taga ja et avaldada ka väikest ajasurvet.

Edasi kviteerisime rahulolevalt eelarvekomitee hea töö ehk 2017. aasta EL eelarve NK-poolse positsiooni. Ja siis eesistumiste järjekord. Kõigile peale AT, kel uude perioodi jääksid parlamendivalimised, ettepanek sobis, kellegi poolt ei tulnud enam uusi lennukaid ideid. Suure tõenäosusega vormistatakse otsus lähinädalatel, aga sisuliselt on nüüd nii. Kõik avaldasid EEle muidugi suurt kaasaelamist ja pakkusid abi. Ütlesin, et meie esimene eelistus see varasemaks toomine muidugi polnud, aga kui EL-il vaja, siis tuleb teha ja et hinnaalandust ei küsi, aga meil läheb tarvis kogu abi ja toetust, mis saada on. Mitmed, eriti UK, pakuvad inimesi appi – kindlasti kedagi võtame. Tallinnas on projektijuht Lillevälja eestvedamisel selle kalendrimuutuse järelduste planeerimine juba alanud, küllap koguneb kiiresti ka eesistumiskomisjon. Vähem kui aasta pärast me eesistumine juba käib.

Lõpus LU, SI kolleegi ja minu lahkumiskõned. Nagu ikka, kuulevad lahkujad hulganisti ilusaid sõnu ja ütlevad ka vastu. Vähemalt LU kolleegiga ühendas meid see, et võtsime mõlemad oma tööd ja Euroopa Liitu isiklikult. Sel teadagi nii plussid kui koormapool.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga