20.06.2016

FACil Luksemburgis oli põhiteema tegelikult Saheli piirkond, kuna seal on rändekriisi suure osa algpõhjused – kliimamuutus, halb riigivalitsemine, sõjalised konfliktid. EL püüab regiooniga nüüd laiemalt tegelda. Üsna sama kehtib laiema tegutsemise kohta Arktikas (samuti järeldused), kus EL on aastaid püüdnud Arktika nõukogu vaatlejaliikmeks saada, aga alguses ei lasknud seda Kanada, nüüd Venemaa. Sõna võtsid vaid põhjapoolsemad LR (sh EE, tuues välja ka remilitariseerimsie aspekti), mis mõnd päris arktilist LR pahandas.

Arutati ametlikult pika nimega Makedoonia poliitilist kriisi. Täpsemalt, suurt ei öeldud peale selle, et EL ja USA juhitud kriisihaldusele pole alternatiivi. Samas kujutab see riik mõnes mõttes EL välispoliitika lakmustesti – kui või kuna laienemispoliitika on EL venitamise tõttu usaldusväärsust kaotanud, siis millega veel saame olukorda naaberriigis mõjutada? GR ja BG vastuseis liitumiskõneluste alustamisele on teada ja nad põhjendavad seda, aga selge on, et kui Makedoonias või mõnes muus Balkani riigis peaks mingi tõesti tõsine kriis tekkima, jääb see EL õlgadele, vaevalt keegi kolmas enam tuleb. Sel teoreetilisel juhul on vähe kasu teadmisest, et kunagi oli suhte mõni aspekt naabritega problemaatiline.

5 LR, sh EE soovil oli päevakorras Gruusia viisavabaduse välispoliitiline aspekt. Toon oli muidugi välispoliitilisem kui siseministrite arutelul. EL usaldusväärsus on kaalul ja ka vastu olevad LR saavad sellest aru. Eriti sobiva ajastusega on DE välisministri visiit Gruusiasse 01.07, küll OSCE eesistujana, aga siin näedki, kuidas siseriiklikud seisukohad piiravad riigi toimimisvõimet ka rahvusvaheliselt – võib olla üpris kindel, et Kaukaasia piirkonna julgeolekuprobleemide asemel peab seal selgitama peamiselt viisavabaduse asja. Meie aga hoiame survet, kuluaarivestlustes kuuldul ei puudu perspektiiv.

Õhus on sel nädala toimuma pidav Vene sanktsioonide pikendamine, rohkem küll selle formaalsused kui sisu. Venelased on viimastel päevadel teinud mingeid vastutulelikkusega sarnanevaid samme, nagu varemgi, täpselt ajastades. Aga küllap mängivad praegu nemadki pigem järgmise pikendamiskorra peale. Meie aga võtame sammu korraga.

EE eesistumist ettevalmistav komisjon arutas aga samal ajal eesistumise sisuprogrammi koostamise kontseptsiooni. Edeneme mööda rööpaid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga