20.04.2016

Poolepäevane [[Coreper]] ei saanud ka täna rändeta, [[PRES]] ja [[COM]] andsid enne homset [[JHA]]d ülevaate olukorrast Türgis ja [[GR]]s. Muutusi eelmise nädalaga võrreldes mitte eriti, vood maas, aga oodatakse 1:1 skeemi tõega käivitumist, kui [[GR]]s hädaga asüüli taotlenud inimesi eitava vastuse saamise järel Türki saatma hakatakse. Jätkuvalt vaja tõlke ja kiirendada ümberasustamist [[GR]]st. Homme kuuleme seda kõike uuesti ministrite juuresolekul.

18.04 [[FAC]] tagasivaate all avaldasin suunatud lootust, et [[CFSP]] kõrge esindaja Mogherini ühene toetav kokkuvõte Gruusia ja Ukraina viisavabadusega edasiliikumisest leiab õige resonantsi nii [[NK]] kui [[COM]] poolel. Esimene peab andma kiiresti heakskiidu Gruusiale ja teine tegelikult tegi meie istungi ajal ettepaneku anda viisavabadus Ukrainale. Mis ei pruugi muidugi ladusalt minna.

Järgmise punktina arutasimegi 18.05 toimuvat EL-Ukraina tippkohtumist. Seoses [[NL]] referendumiga ei tule seal ühisavaldust, sest siis peaks kindlasti ütlema, mis nüüd Ukraina leppega saab; ja seda ei saa öelda vähemalt [[UK]] referendumini. Seda enam peab silma peal hoidma EL juhtide sõnumitele tippkohtumise järgsel pressikonverentsil. [[Coreper]] arutab neid veel eelneval nädalal. Igal juhul, tuleb julgustada Ukraina reformidele ja avaldada EL toetust neile; tuleb vältida “mõlemad pooled peavad”-retoorikat, sest Donbassis on ikkagi üks agressor ja teine rünnatu; tuleb toetada enamat rahvusvahelist kohalolu Ida-Ukrainas; tuleb korrata üle sõnumid Krimmi kohta. Ja midagi tuleb kindlasti öelda viisavabaduse kohta. Loodetavasti saab EL 18.05 raporteerida edusammudest [[COM]] ettepaneku heakskiitmisel, aga. Ukraina ja Türgiga viisavabaduse kehtestamisel annaks EL viisata sissesõidu õiguse pea 120 miljonile inimesele ja mitme [[LR]] valitsust haarab sellele mõeldes ilmne õõv. Juba kuuleme, kuulsime ka täna, juttu sellest, kuidas peab enne otsustamist ikkagi mingi pidurimehhanismi sisse seadma jne. Seda kuulates hakkab jälle teistel [[LR]] jube. Aastaid on soovijatele öeldud: need ja need on tehnilised ja seadusandlikud nõuded, mis tuleb täita; kui tehtud, siis saate. Loodan siiski, et nii Ukraina kui eriti muidugi Türgi on praegu nii kõrge poliitilise profiiliga kaasused, et õnnestub ikkagi senise sõiduplaani järgi asjad ära teha.