20.04.2016

Poolepäevane Coreper ei saanud ka täna rändeta, PRES ja COM andsid enne homset JHAd ülevaate olukorrast Türgis ja GRs. Muutusi eelmise nädalaga võrreldes mitte eriti, vood maas, aga oodatakse 1:1 skeemi tõega käivitumist, kui GRs hädaga asüüli taotlenud inimesi eitava vastuse saamise järel Türki saatma hakatakse. Jätkuvalt vaja tõlke ja kiirendada ümberasustamist GRst. Homme kuuleme seda kõike uuesti ministrite juuresolekul.

18.04 FAC tagasivaate all avaldasin suunatud lootust, et CFSP kõrge esindaja Mogherini ühene toetav kokkuvõte Gruusia ja Ukraina viisavabadusega edasiliikumisest leiab õige resonantsi nii NK kui COM poolel. Esimene peab andma kiiresti heakskiidu Gruusiale ja teine tegelikult tegi meie istungi ajal ettepaneku anda viisavabadus Ukrainale. Mis ei pruugi muidugi ladusalt minna.

Järgmise punktina arutasimegi 18.05 toimuvat EL-Ukraina tippkohtumist. Seoses NL referendumiga ei tule seal ühisavaldust, sest siis peaks kindlasti ütlema, mis nüüd Ukraina leppega saab; ja seda ei saa öelda vähemalt UK referendumini. Seda enam peab silma peal hoidma EL juhtide sõnumitele tippkohtumise järgsel pressikonverentsil. Coreper arutab neid veel eelneval nädalal. Igal juhul, tuleb julgustada Ukraina reformidele ja avaldada EL toetust neile; tuleb vältida “mõlemad pooled peavad”-retoorikat, sest Donbassis on ikkagi üks agressor ja teine rünnatu; tuleb toetada enamat rahvusvahelist kohalolu Ida-Ukrainas; tuleb korrata üle sõnumid Krimmi kohta. Ja midagi tuleb kindlasti öelda viisavabaduse kohta. Loodetavasti saab EL 18.05 raporteerida edusammudest COM ettepaneku heakskiitmisel, aga. Ukraina ja Türgiga viisavabaduse kehtestamisel annaks EL viisata sissesõidu õiguse pea 120 miljonile inimesele ja mitme LR valitsust haarab sellele mõeldes ilmne õõv. Juba kuuleme, kuulsime ka täna, juttu sellest, kuidas peab enne otsustamist ikkagi mingi pidurimehhanismi sisse seadma jne. Seda kuulates hakkab jälle teistel LR jube. Aastaid on soovijatele öeldud: need ja need on tehnilised ja seadusandlikud nõuded, mis tuleb täita; kui tehtud, siis saate. Loodan siiski, et nii Ukraina kui eriti muidugi Türgi on praegu nii kõrge poliitilise profiiliga kaasused, et õnnestub ikkagi senise sõiduplaani järgi asjad ära teha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga