20.04.2015

[[FAC]] peateemaks sai arusaadavalt olukord Vahemerel. Juurde olid kutsutud ka siseministrid, kokku oli kohal 47 ministrit 56 võimalikust, mis on päris hea saavutus, kui arvestada, et siseministrite jaoks oli etteteatamisaeg pool päeva. Väärib ka märkimist, et näiteks [[FR]] ja [[BE]] välisminister tuli kohale vaid selle punkti ajaks, muuks [[FAC]]iks aga mitte. Olukorra tõsiduse kinnitamiseks tuli veel teade erakorralise [[ÜK]] kokkukutsumisest 23.04. [[COM]] esitles 10-punktilist plaani, millega pidid nagunii mais välja tulema, nüüd on see siis kiirkorras laual. Välisministrid käisid eelnevalt läbi poliitilise olukorra Liibüas – arutati ka konkreetseid [[CSDP]] võimalusi, milleks on enne küll vaja, et Liibüas tuleks kokku ühtsusvalitsus – ja ebaseadusliku migratsiooni osa jäi suuresti siseministrite katta. Nendest asjadest kuuleme sel nädalal veel palju ja see [[ÜK]] nõuab ka Tallinnas põhjalikku asutustevahelist ettevalmistust.

Strateegiline teema, suhted Ladina-Ameerikaga jäi kavandatust lühemaks, aga päris asjalik arutelu toimus seekord siiski. Põhipunktid on konkurents mitte päris samu väärtusi jagavate toimijatega nagu Hiina ja Venemaa, kaubanduslepingu võimalused Ladina-Ameerika riikide MERCOSURi grupiga ja aktuaalsete üksikteemadena Venetsueela ja Kuuba. [[CFSP]] kõrge esindaja Mogherini andis ülevaate ka Euroopa julgeolekustrateegia ülevaatuse arenemisest, teemat jätkavad välis- ja kaitseministrid ühisel [[FAC]]il 19.05.

Õhtul olid juurde kutsutud idapartnerite välisministrid, teemaks ettevalmistused Riia tippkohtumiseks 21.-22.05. Nagu arvata oli, partnerite Euroopa aspiratsioonid tõusid esile, ja ka Mogherini tõdes oma lõppsõnas, et Riia deklaratsiooniga tuleb ses plaanis veel tööd teha. Meile see sobib. Ukraina välisminister pidas jõulise sõnavõtu Vene teemal, mida saime vaid toetada.

1 thought on “20.04.2015

  1. 1.Mare Nostrum tuleb mingil viisil taastada: ühiste Euroopa jóududega, minu arust.Saksamaa ja Rootsi ju lubasid miskit selles suunas?Aga Tsehhi, Inglismaa jt leiavad, et sähedune päästeüksus oleks óli tulle valamine nn pull factor, mis meelitaks veelgi julgemalt riskima, sest päästmine on kindlam? Kuidas sellega siis jäi?Lepiti kokku?

    2. Mójusalt saab illegaalse transpordiga rinda pista vaid kohapeal, s.o. Liibüas, Egiptuses, Süürias, Marockos, jne.EL sellekohased kavad luua neis sadamates mingid üksused koostöös nende riikidega?Dimitris Avramopoulus ( EL komissar) oli ju esitanud seal 10 punktilise plaani, et hävitada nende paate ja leida nende rahastajaid?
    3. Kas keegi ka vastutab selle eest, et nt Liibüa on täiesti kokku kukkunud pärast Kaddafit ja see on ju ideaalseks kohaks alustada illegaalselt teed Euroopasse?Nobeli rahupreemia laureaat on meile vähemalt oma riigi rumaluste eest Iraagis ja Liibüas vähemalt vabanduse vólgu?
    4. Laiem pilt seineb selles, nagu Itaalia ajakirjas Internazionale kirjutab Somaali-Itaalia päritolu kirjanik Igiaba Scego, et erinevalt 1970ndatest, on äärmiselt piiratud legaalselt Euroopasse tulla inimestel, kel on nn Lóunapoolkera pass ja see pole mitte tragöödia, mis Vahemerel ikka ja jälle juhtub, vaid mórv,ja El koos oma elanikega on selles süüdi oma ignorantsuses.Otsekui Pilatus, lisaksin.”Euroopa piiripoliitika on oma ignorantsuses täiesti ükskóikne inimelude suhtes.”Ohvrid on uued desaparicidos, kadunud, kirjutab ta, la desaparición, peitmine, kadumine,haihtumine pannakse toime niiviisi, et rahvad saavad öelda: me ei teadnud sellest midagi. Jube lugu, minu arust, ja me kóik vaatame juhmi näoga seda pealt. Kus on EL riigimehelikkus, pagan vótaks? Saksamaa ja Rootsi ütlevad vaid, et vótame rohkem vastu? Sancta simplitas.Aga hea on see kroonikagi, sest kinnitab,et ükskóik, mis ka ei juhtu, business as usual. Kirjanikuproual on seega täiesti óigus.

Comments are closed.