20.02.2013

Coreper algas poolest lõunast, sest PRES oli parlamendis, võidukal viimasel triloogil nn kakspaki üle. Selle eelnõude paketi kohaselt tuleb LR-del esitada oma järgmise aasta eelarvekavad juba eelmisel kevadel COM-le analüüsimiseks. Seda analüüsi hakkab muide tegema uus büroo eesotsas mu hea endise kolleegiga Rehni kabinetist, Stephanie Risoga. Vt lähemalt siit.

Meile tähtsamate teemadena täna 18.02 FAC Süüria järelduste järelmid, EL-Ukraina tippkohtumise viimased ettevalmistused ja Gruusia viisalihtsuse tegevuskava protseduurika. Süüria punkti all esinesime lennuka ideega, et relvamüügiembargo erandeid kasutavad LR  peaksid sellest, soovitatavalt kaunis täpselt, teisi LR informeerima. Tõenäoliselt see pelgalt intellektuaalselt  huvitavaks ideeks jääbki. Gruusia viisalihtsustuseasja probleem oli tegelikult EL institutsioonidevaheliste suhete ja protseduuride asi, loodetavasti sai korda.

Ukraina kohta on 25.02 tippkohtumiseks kõik tegelikult selge, selle riigi juhtidele esitatakse EL ühtne ja selge sõnum, et assotsiatsioonileppe allkirjastamise jaoks idapartnerluse tippkohtumisel Vilniuses 2013 novembris on vaja täita kõik EL esitatud tingimused. Jah, õige, kuid viimase kuu jooksul on toimunud kaks uut arengut. Esiteks 18.02 FAC idapartnerluse arutelu, mis loodetavasti loob teatavat uut dünaamikat (vt ka Gondori kroonika selle päeva sissekannet) ja teiseks Gazpromi esitatud 7 miljardi dollariline nõue gaasi eest, mida ukrainlased tegelikult pole tarbinudki. See peab ka EL-i panema paremini aru saama, et Ukrainas ja Ukraina üle käib suurte panustega mäng, milles osalemiseks peab keskpikas perspektiivis evima pisut rohkem kujutlusvõimet, kui vaja lihtsalt kordamiseks, et kõik peavad täpselt meie tähtsaid nõudeid täitma, alles siis me anname neile midagi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga