19.-20.12.2013

ÜKl oli vähem intriige kui mõnel eelmisel korral – kriisiaja lõppemine? Põhilised teemad ja töövõidud olid välispoliitika alalt, mis reeglina kinnitab seda, et majandusega asjad enam-vähem. Kaitsetemaatika oli eelnevalt hästi “läbi küpsenud” ja seega suuremate  üllatusteta. Vast kõige olulisem ongi selle teema arutamine, esimest korda pärast 2005, ja lubadus naasta selle juurde juba nii varsti kui juunis 2015. EE ettepanekul mainitakse järelduste tekstis küberkaitse õppuseid. Saime toetada FR arusaamisega nende poolt ette võetud Kesk-Aafrika Vabariigi missiooni suhtes. CFSP kõrge esindaja Ashton peab juba jaanuaris pakkuma välja EL osaluse kasvatamise selles riigis, välistatud pole EL sõjaline missioon.

Idapartnerluse tähtsust tunnistavad nüüd kõik, laua taga valitses pea täielik üksmeel hinnangutes selle piirkonna hiljutistesse sündmustesse. Sellest annavad tunnistust nii see, et Ukraina assotsiatsioonileppe allkirjastamiseks vajalike Ukraina-poolsete tingimuste mainimine lendas riigipeade-valitsusjuhtide endi initsiatiivil järelduste lõppversioonist välja. Kui ka see, et samasse lisati lause, mis rõhutab kõigi suveräänsete riikide vaba valikut oma välispoliitilisi otsuseid teha. Serbiaga saab jaanuaris alustada liitumisläbirääkimisi.

Reformilepingute ja nendega kaasaskäivate solidaarsusmehhanismide arutelu oli vähekirglik. Leerid on küllalt selged – DE tahab neid tugevalt, mõned nagu NL ja FI  on häälekalt vastu nii lepingutele kui lisarahale, pikk rida peamiselt lõunapoolseid LR ütlevad, et näidake enne, kust raha tuleb, ja siis suurim grupp, kes tegelikult ei pea vajalikuks olemasolevale, värskelt tööle hakanud majandusvalitsusele veel üht kihti peale ehitada. Viimasesse rühma kuulub muide ka COM, majandusvalitsuse kubjas. Ennustan, et selle teema arutelu ei lähe enne konkreetsemaks, kui keegi (loe: DE) ei ütle, kust ja kuipalju lisaraha tuleb (mitte et ma tingimata ise peaksin seda uut süsteemi vajalikuks). Arutelu lükati edasi tervelt oktoobrisse 2014.

ÜKle järgnes täna õhtul veel Coreper, Leedu eesistumise viimane. Idapartnerlus on muutunud nii omaette dimensiooniks, et Moldova viisavabadus sai heakskiidu üksmeelselt. Ajastu märgina ütlesid mitme LR saadikud, et meil on küll küsimusi, aga poliitilist sõnumit arvestades, oleme poolt! Usutavasti kinnitab EP otsuse kiiresti ja ta saab juba enne 2014 suve jõusse astuda. Lisaks kinnitas Coreper kahe sisejulgeolekufondi kokkulepped EPga ja sellega on kõik MFF asjad tehtud, kogu raha on põhimõtteliselt kasutamiseks olemas, kui projektid ja tingimused korras. LT eesistumine oli selleski osas väga edukas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga