19.-20.07.2017

Viimasel käigul laienemisriikidesse, ametlikult pika nimega Makedoonias. Kohtumised väliminister Dimitrovi, asepeaminister Osmani ja parlamendi EL-asjade komisjoniga. Igal pool rääkisin meie laienemissõbralikkusest, kehutasin EL-integratsiooniga edasi minema ja sain muidugi küsimusi võimalustest liitumisläbirääkimisi peatselt alustada. Millele sain vastata vaid, et ettepaneku selleks peab tegema COM ja kui see meie eesistumise ajal peaks juhtuma, oleme meie valmis kiiresti püüdma NK ühispositsiooni kujundada.

Makedoonia sai pärast pikka poliitilist kriisi juunis uue valitsuse, kuhu kuuluvad pikalt opositsioonis olnud sotsiaaldemokraadid ja pea kõik albaania parteid riigis. Kokku on pandud muljetavaldav reformikava ning lihvitud ja ühtsed jutupunktid (mis sugugi alati igal pool nii pole, näed kogenud pilguga kohe ära, kas on koordineeritud poliitika või mitte). Viimasel kahel aastal on COM tingimuslikult soovitanud Makedooniaga liitumisläbirääkimisi alata, nüüd tahavad makedoonlased tingimuslikkusest lahti saada, selleks on vaja teha rida reforme, millise nimekirja kokkuleppimine toimus eelmise EL esindusjuhi Orava juhtimisel. See iseenesest ei garanteeri veel läbirääkimiste avamist, kuna  GR on vähemalt seni nõudnud eeltingimusena ka veerandsajandi vanuse nn nimeküsimuse lahendamist. Ka BGga on suhetel oma erikeerud sees.

Makedoonia uus valitsus on asunud naabritega suhteid siluma. BGga loodavad 02.08 allkirjastada riikidevaheliste suhete lepingu. Välisminister Dimitrovi esimene visiit oli Ateenasse. See on laienemise suur tugevus – ja ka kohatine takistus – et kõik sammud tuleb teha LR konsensusega, mis on väärikasse klubisse uute liikmete kutsumisel ju elementaarne. Samas aga on mitmel LRl (enamasti oma naabrist) kandidaatriigiga mõni kana kitkuda ja siis võib see kogu protsessi peatada. Mäletan, et olime toonase COM laienemisvoliniku Rehniga uhked, et 2009 laienemisaruandesse sai sisse kirjutatud (ja NK poolt heaks kiidetud) lause, et kahepoolsed probleemid ei tohi laienemisprotsessi pidurdada – tegelikkus on aga mõnevõrra erinevaks osutunud, vt kasvõi SI ja HR merepiirivaidlust.

Igatahes teab Makedoonia valitsus, et nende liitumisprotsessi uuesti liikuma saamiseks on kõigepealt vaja kodus tulemusi näidata, tingimuslikkus soovitusest maha saada ja sellega oma mainet parandada. Vaid siis saab alata LR suhtumise muutus. Samas teavad nad ka, et LR võimalused ja valmidus üht klubiliiget ühe kandidaatriigi nimel survestada pole suured. Panin siiski tähele, et praegune valitsus ei nõuagi seda nii häälekalt kui eelmine – ka selles asjas on Skopjes realismi rohkem. Esimesed sammud teha, ennast tõestada, tuleb ikkagi  kandidaatriigil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga