19.12.2012

[[ELS]]-i traditsioonilisel aastalõpuseminaril Tallinnas. Teemaks 10 aastat liitumisläbirääkimiste lõpetamisest. Üks teema oli arusaadavalt see, kuidas toona tähtsad asjad, mille eest läbirääkimistel võideldi, praegu tunduvad. Näiteks maksuvaba kaubanduse jätkumise võimalus, mille eest seisis jõuliselt Tallink ja mille lõppemine pidi laevasõidu Eesti lipu all hoobilt suretama. Tegelikult ei midagi sellist. Jne. Maksusüsteemi määrame ikka ise, ka sedalaadi üldisemad hirmud ei ole materialiseerunud.

Suurem teema oli aga [[EE]] EL-poliiitika muutumine. Kui euroliitu astusime väikese hirmuga oma liberaalse majandusmudeli säilimise pärast ja võõristasime üha tihedamat lõimumist, siis aastal 2012 on meie Euroopa-poliitika lõimumismeelne (kuulume kõikidesse EL koostöövormidesse euroalast patendi tihendatud koostöö grupini),  julge (mis Brüsseli kontekstis ei tähenda mitte oponeerimist, vaid oskust koostööd niimoodi süvendada, et sellest tõuseb kasu nii endale kui kogu EL-ile) ja [[EE]] maine on hea ning mõistlik. Viimane asjaolu aga annab suuremat sõnaõigust ning mõjutamisvõimet. Minu meelest toimus [[EE]] poliitika nihe alates 2005. aastas teisest poolest ja nähtavaks suunamuutjaks oli välisministri traditsiooniline välispoliitika aruandekõne detsembris Riigikogus. Mäletan, kuidas kogenud kolleeg seda lugedes ütles: Me liigume siis nüüd Briti retoorikalt Soome omale. Õige. Veelgi enam – teod ehk poliitika sisu tuli sõnadele ilusti järele.

Esitamata muna-ja-kana-küsimust lisan, et Eesti inimeste toetus sellisele poliitikale on isegi üllatavalt tugev. Tänasel seminaril esitleti ka värskeid avaliku arvamuse uuringu tulemusi. [[EE]] kuulumist EL-i toetas 74%, euro kasutamist 63% (nagu ei teataks, et euro tulek ikkagi tõstis hindu!). Veel paremaks läheb: oma riigi tegevust EL-is peab edukaks üle poole inimestest – nimetage veel alasid, kus kodanikud oma riigiga nii rahul on. Ning praeguste EL ja euroala probleemide lahendamiseks tuleb 81% meelest tihendada koostööd EL [[LR]] vahel! See viimane lükkab ümber ka minu senise arusaama, et kriis toob alati kaasa halvima inimeste, riikide ja rahvaste juures – egoismi ja protektsionismi jne. Aga meil ei miskit. Sellist rahvast kadestab kindlasti iga teise [[LR]] peaminister. Ja sellist riiki on Brüsselis kindel esindada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga