19.11.2015

TervepäevaCoreper algas hommikusöögiga MEP Hübneriga, teemaks EP ettepanekud valimiste korraldusest. Parlament on hiljuti selle teemaga tegelnud, ettepanekud ulatuvad valimisea langetamisest 16-le kuni ühtse kampaaniaperioodi sisseseadmiseni. LRde poliitilised süsteemid on ses suhtes aga väga erinevad, ma ei ennusta kiireid ja suuri ühtlustamisi. Täna oldi veel esialgsed, läks päris kiiresti.

Homse erakorraline JHA järelduste kallal oli LU eesistuja taas kord väga head tööd teinud. Need peavad võtma kokku kõik, mida EL kiirkorras teeb Pariisi terrorirünnakute järel. Natuke imelik on ikkagi mõelda, et 9 kuud tagasi ju ÜK kinnitas terrorismivastaste meetmete paketi, Charlie Hebdo järel – aga väga palju sellest pole ellu viidud. Implementerimine, praegusaja EL needus. Nüüd siis pikem ja konkreetsem nimekiri. Meile tekst põhimõtteliselt sobib, oleksime tahtnud mõnes kohas nagu õiguskaitseorganite ligipääs piiriületuse andmebaasidele, isegi tugevamat sõnastust, aga ikka veel kestab see karikatuurselt öeldes politseiriik-andmekaitsjad vastasseis. Kas FR peab ametlikult ja avalikult lubama Schengeni ära lõpetada, et liigutama hakataks?

Lõunat sõime COM uue peadirektori Italianeriga, kelle põhisõnum oli, et poliitilise COM president Juncker ei hooli oma mainest ja teeb ka edaspidi julgeid ja valusaid poliitilisi otsuseid. Selle lähenemise riskidest olen Gondori kroonikas ka varem kirjutanud.

Pärastlõunal tutvustasid COM ja EEAS ühisteatist ENP tulevikust. Oleme (EE) selle valmimist väga tähelepanelikult jälginud, et mitte öelda enamat – see meile nii oluline teema. Võisin nii tulemust täna kiita ja tänu välisministeeriumi heale tööle ka kohe esitada mõningaid soovitud elemente tulevastesse FAC järeldustesse ENP kohta – mida rohkem draftijate eest tööd ära teed, seda suurem šanss on, et lõpp-produkt sinu soovitut meenutab. Omandasin selle tehnika pooljuhuslikult Ukraina kriisi ajal, mil järeldusi tehti üle nädala ja EEASil polnud kunagi tekst valmis. Seekord soovime järeldustes näha näiteks suuremat julgeolekumõõdet, rändekoostööd (Lõunas ja lõunapoolsetele LRdele see ülioluline), more-for-more-põhimõtte jätkumist, naaberriikide vastupidavuse tugevdamist, ühtse majandusruumi poole liikumist assotsieerunud partneritega jne.

Vahepeal kohtusin tunni oma UK kolleegiga nende teemadel (vt ka 18.11 Gondori kroonikat). Palju asju peaminister Cameroni kirjast sai selgemaks. Kõige raskemas küsimuses, inimeste vaba liikumise üle, aga valgust ei paista.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga