19.06.2013

TervepäevaCoreper algas hommikusöögiga, teemaks suhted EPga. Tundub, et NK kui institutsioon võtab esimest korda tõsiselt EP valimisteaastat. See on üks kummaline suhe. LR tundub, et nemad esindavad ülimaid otsustajaid, demokraatlikke valitsusi.  MEPid tunnevad sama – nad ju rahva valitud. Lisaks, olukorras, kus EPl pole seadusandliku algatuse õigust ja kõik eelnõud jõuavad nendeni pärast esitamist COM ja heakskiitmist LR poolt, peabki parlament olema kogu aeg nagu kaitseseisundis. Aga Lissaboni lepingu järgi on EP jälle võimu juurde saanud, kasutab seda jõuliselt ja tahab veelgi laiendada, näiteks COM presidendi nimetamisel. Avamata liigselt meie institutsiooni ehk NK kaarte, võib öelda, et hakkasime valmistuma valimisteaastaks, lisa tuleb.

Coreperis kõigepealt pankade kriisihalduse direktiiv, kus arutelu oli palju loium kui kahel varasemal korral. Väga ilmselt on rahandusministrid pealinnades juba teemaga tutvunud ja tõeline lahing peetakse 21.6 ECOFINil. Euroopa semester sai pea lõpliku pitsati, ministrite tasandil tõstavad probleeme veel vast vaid HU ja FR. Ka EE pidi pisut võimlema, samaaegselt toimuvail Coreper-I ja -II koosolekutel, pidime põhjenduspunktis muutma sõnastust nii, et  meie kohalikel omavalitsustel ei oleks selle järgi tervishoiuteenuse korraldamise kohustust. Ega ole küll ja muutuse saime, aga tegelikult oleks tore vahelduseks ka arutada, milliseid teenuseid meie omavalitsused saavad osutada; ja kui ei saa, siis miks.

ÜK järeldused, nagu kogu ÜK hetkevaates, eriliste üllatusteta. Kes rõhub rohkem implementeerimisele, kes majanduskasvu toetamisele, aga uusi suuri asju tulemas pole. Võimalikud konkreetsed tulemused saavad tulla ainult panganduse alalt ja sedagi  juhul kui rahandusministrid ülehomme kõvasti pingutavad. Väga rõõmus on LV euroalasse tervitamine. Loodame ka alustada liitumisläbirääkimisi Serbiaga.

ÜKP paketi arutamisel tegime ettepaneku kalandusfondi kasutamisreeglite muutmiseks, kuid toetust vaid veel paarilt LR, nii et ei saanud oma tahtmist. Probleem polnud küll ka nii suur.

Lõpetuseks – terve päev kestsid triloogid EPga MFF üle. Kokkulepe võib lähedal olla.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga