19.04.2017

[[SI]] kolleeg, EL-asjade riigisekretär Štiglic Tallinnas. Eesistumise lähenedes külaliste voog paisub, mis hea. Ka Štiglic on oma valitsuse Brexiti-koordinaator, seega rääkisime palju tulevastest läbirääkimistest. [[EE]] ja [[SI]] on selleski mõttes sarnased, et pole üht põletavat erihuvi – ehkki kordan taas, et kõik kodanike/inimestega seotu on eriline igal juhul. Rääkisime ka Londonis asuvate agentuuride ümberpaigutamisest, kus me kumbki (seni) pole huvi üles näidanud – see [[LR]] plaanis erand, mitte reegel.

EL päevaküsimustest muidugi Lääne-Balkan ja laienemine, kus [[SI]] eriline roll ja tunnetus. Kahetsesime mõlemad, et laienemispaketti meie eesistumise ajal ei tule. Sloveenlaste kirjeldus Lääne-Balkani piirkonna oludest ja ohtudest on nii pessimistlik, et meilt oodatakse enamat kui lihtsalt miinimumi tegemist – mis aga praeguses EL õhustikus väga raske.

Rändekriisis sai [[SI]] 2015-2016 erilise šoki osaliseks, kui 2-miljonilise elanikkonnaga riigist käis mõne kuuga läbi 500 000 inimest. Mitte kunagi enam, on nende järeldus ja täielik toetus kõigile piirkonna riikidele marsruudi kinnihoidmisele, vajadusel ka tõketega. Mis teha, arusaadav.

Saatsime välisministeeriumi poolt [[ELS]]ile ära eesistumise pika programmi teksti. Üha lähemale tuleb, eesistumine, juba nagu “päris” tunne hakkab tekkima; ja sellega koos ka närv.

2 thoughts on “19.04.2017

  1. Järelikult rändeküsimustes toimis Ungari õieti – rääkigu Saksamaa mida tahes.

    • Tagantjärele tark olles oleks esimese asjana pidanud hakkama Türgiga kokkulepet otsima. Müüri ehitamine ilma allikaga tegelemata on igal juhul probleemi naabri õuele surumine.

Comments are closed.