19.01.2015

[[FAC]] peateema EL poliitika Venemaa suhtes. Natuke õnnetu lugu nii teema endaga, kuna kaugeltki mitte kõigile ei tundunud, et selle arutamine on õigeaegne või potentsiaalselt viljakas; ja õnnetu lugu ka paberiga, mis lekkis, tekitades mulje, et EL kavatseb kohe hakata Vene-suhteid jõudsalt sulatama. Oleksid ajakirjanikud veel näinud mõnd varasemat, veel pehmemat versiooni… [[CFSP]] kõrge esindaja Mogherini otsustas oma nõrkusest tugevuse teha, mõnas terake lekitajate kallal (kes personaalselt muidugi teadmata) ja küsis, et mis siis paberi sisust ikkagi arvate. Vastustega kitsi poldud, saalis isegi väga üksmeelne meeleolu. Ei mingit naasmist tavapärase asjaajamise juurde, sanktsioonide muutmise aluseks on Minski lepete täitmine Venemaa poolt, uusi samme ei võeta ka globaalsete küsimuste lahendamiseks. Võimalikest koostöösektoritest võib tehnilisel tasandil arutada energiaküsimusi ja inimestevahelisi kontakte. See viimane ei tähenda küll viisadialoogi taasalustamist, vaid peamiselt suhtlemist Vene kodanikuühiskonnaga. Euraasia majandusliiduga suhete ajamiseks on ilmselgelt vara. Ühesõnaga, EL jätkab senisel kursil, ei võta ise initsiatiive, et suhteid Venemaaga ajada. Las nüüd Venemaa mõtleb ka ise, et mida tema sellest suhtest ikkagi tahab  ja kui tahab, siis las ütleb meile (muide, see on soov, mida meie oleme aastaid EL Vene-aruteludel esitanud). Peab ka lisama, et Mogherini tegi arutelust väga korrektse kokkuvõtte ja kandis selle pressikonverentsil ka truuisti ette. Juba enne märtsi [[ÜK]] arutab [[FAC]] Venemaad kindlasti veel.

4 [[LR]], sh [[EE]] kirja Vene propagandale vastuseismisest tunnustati laialt, ka Mogherini ja [[FI]] välisministri poolt. Mogherini on juba [[EEAS]]ile järelepärimise esitanud, et mida teha saaks. Ja lubas juba lähikuudel ka [[FAC]] järeldusi. Ega me venekeelset TV-kanalit (kohe) tahagi. Esimene asi on ikkagi ühine ohu teadvustamine. Selleski asjas on tubli samm edasi tehtud. Kui 2014 kevadel [[SE]] välisminister Bildt Vene propagandast rääkima hakkas, vaadati talle ikka üpris kalasilmadega otsa. Nüüdseks on nähtud, milliseid EL [[LR]] äärmusparteisid Venemaalt toetatakse, nähtud agressiivse natsionalismi tõusu Venes, nähtud mõjutuskatseid [[LR]] venekeelse elanikkonna hulgas ja laiemaltki. Järgmine asi võiks olla olemasolevate Vene-asjatundjate võrgustiku loomine, et kiiresti lükata ümber valefakte. Eks siis edasi näis.

Pole vist huvituseta mainida ka viimaste päevade sündmuste heiastust tänasele arutelule. Ida-Ukrainas on olukord teravnenud ja Vene juhtkond on saatnud kirju nii Ukraina kui EL juhtidele. Erinevalt mitmest varasemast korrast polnud neil aga täna mingit mõju, keegi isegi ei maininud mingeid kirju. Vene usutavuse allakäik, kindlasti. Seni on neil nii mõnigi kord õnnestunud EL kohtumiste eel endale pisut paremat fooni tekitada, praegu mitte. Eks konkreetsel sõjategevusel oli ka tänase ruumi meeleolule tugev mõju.

Muudele teemadele peaaegu aega ei jäänudki. Terrorismist räägiti nii üldiselt ja vähe, et mõnigi kolleeg tõdes, et kui see on välisministrite panus teemasse, siis jääb selle teema ajamine küll pea puhtalt siseministrite kätte. Lõpus teatas Mogherini, et kavatseb otsida EL eriesindajat Lähis-Ida küsimuses ja Kesk-Aasiasse. Sellele viimasele kohale võiks küll mõnd [[EE]] kandidaati ajada.

2 thoughts on “19.01.2015

  1. Kadri Liigi analüüs Mogherini paberist on väga täpne. Yks detail siiski. Euraasia liitu ei peaks mingilgi kujul majandusliiduna, vaid käsitlema otseselt VF mõjusfääri lääneliku kuvandina. Vaadakem kõiki neid meetmeid, millega VVP kolleegid Lukašenko, Nazarbajevi, Sargasjani laua taha sai ja milliste ähvarduste, hoiatustega kostitanud. Meenutame teisi formaate nagu SRÜ jt. Tasub meenutada Brüsselis.

    • Täpselt seda (Euraasia Liidu kujutamine poliitilisena, prestiižiprojektina) Eesti ongi teinud, kaasa arvatud eilsel nõukogul.

Comments are closed.