18.10.2016

Luksemburgis GACil, sedapuhku koos ministriga. Algus venis üle 4 tunni, kuna eelnevalt vaidlesid kaubandusministrid Kanada kaubandusleppe ehk CETA üle. Seal saadi 27 LR toetus taha, ehkki BG ja RO on selles olukorras, kus ütlevad, et lubagu Kanada neile kõigepealt viisavabadust ja siis nemad toetavad lepingut; kanadalased ütlevad täpselt vastupidi: raha hommikul, toolid õhtul. BE andis lootust, et nädala lõpuks peaksid nad oma probleemile lahenduse leidma – ja belglastel on sama või isegi loovamad juristid kui EL-il.

Siiski vaieldi kaubanduse üle ka GACi selles osas, mis keskendus 20.-21.10 ÜK ettevalmistustele (vt NK eelinfo). Küsimus selles, kui täpselt kaubanduse kaitsemeetmeid ja eriti nende uuendamise vajadust märkida. EE koos umbes 10 LRga toetab siin arusaadavalt lakoonilisemat lähenemist. Ja lisan veel kord, olles ka täna koosolekumajja sisenenud läbi CETA vastu protestijate, et ma väga loodan, et riigijuhid ÜKl võtavad laiema vaate kui vaid “kaubandus põhimõtteliselt hea; ja ärge muretsege, kodanikud, me tasakaalustame seda kaitsemeetmetega”. Üks LRdest näiteks soovib, et ÜK tekstis mainitaks ära ka vajadus kaubandust arendades siiski säilitada ka avalikku moraali. Miskipärast ei usu, et selline kinnitus inimesi veenaks.

Rände alt rõhk nii välisaspektidel kui ka illegaalse immigratsiooni vastu võitlemisel, meie huviks e-piiride pakett. Jälle läks veidi ütlemiseks “paindliku solidaarsuse” mõiste üle. EL-is on pingeid praegu piisavalt palju, uute mõistete sissetoomise ja semantiliste aruteludega pole tõesti mõtet tegelda.

Vene-arutelu puhul, nagu tihti välisteemade all, teksti ette ei antud. Ühe asja aga panin veel tähele. Või maha. Nimelt, Vene-aruteludes on see osa LRdest, kes soovib rõhutada rohkem dialoogi kui sanktsioonide poolt, tavapäraselt kasutanud retoorikat a la Me peame mõtlema ka keskpika ja pika perspektiivi peale vm. Kuna praegune EL Vene-poliitika meile aga hästi sobib, ütlesin ma selle peale, et peame jah mõtlema pikemalt, vastavalt 5 juhtpõhimõttele ja senist kurssi hoides – leidis toetust mitmegi LR poolt.

MFF vaheülevaatega nii nagu eelarvearuteludega ikka – töö tehakse ära diplomaatide poolt töögrupis ja Coreperis, ministrid peavad poliitilisemaid lauaringe; ja mitte vähe. COM prioriteetidele avaldati laialt toetust, aga liikumist netomaksjate poolt ei toimunud. Eesistujal oli kokkuvõte ette valmis kirjutatud – PRES esitab väga varsti uue ettepaneku, töö tagasi diplomaatidele.

Lõpetuseks esitles PRES 2017. aasta seadusandliku töö kava kokkuleppimise kava COM ja (peamiselt muidugi) EPga. Jälgime seda tavalisest hoolikamalt, sest järgmisel aastal peame seda ise tegema.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga