18.10.2013

Asendasin ministrit kaubandusFACil Luksemburgil. Meile kõige olulisem teema idapartnerluse kaubandusaspektid enne (ja pärast) Vilniuse tippkohtumist. Oldi üpris üksmeelsed selles, et lepingud Moldova ja Gruusiaga saab Vilniuses alustavalt parafeerida. Ukrainal on täita mõni poliitiline tingimus ja lisaks veel üht-teist teha ka kaubanduse poole pealt. Siis annaks lepingu allkirjastada ja ka lihtsamalt ajutist rakendamist korraldada. Sest tähtis on ka see, mis juhtub pärast Vilniust, milliste kiirete argumentidega veenab EL idapartnerite kodanikke selles, et Euroopa suund on ka majanduslikult kasulik. Kindlasti on vaja ka EP poolt heaks kiita COM ettepanek avada EL turg täielikult Moldova veinidele, ja ehk saab seda väravat veel mingitele kaubangruppidele avada? LR pidasid lubamatuks viimase aja Venemaa survet nii idapartneritele kui ka LTle.

COM sai mandaadi läbirääkimisteks investeeringute leppe üle Hiina ja Kagu-Aasia riikide ühendusega (ASEAN). Ministritele anti ülevaade vabakaubanduslepete läbirääkimiste hetkeseisust USA ja Jaapaniga. Mõlemaga peaks 2013 lõpuks mitmed asjad nagu nende manööverdamisruum ja ambitsioonide tegelik tase, selgemad olema. COM mandaati TTIP läbirääkimisteks otsustati tava järgides mitte avalikustada.

Värskelt saadi ka tervitada täna ennelõunal saavutatud kokkulepet EL ja Kanada vabakaubanduslepingu läbirääkimistel. Viimane faas (mis kestis üllatavalt pikalt) kujutas endast juustu ja veiseliha samasse võrrandisse paigutamist. Aga lepingu tähendus on palju laiem. Kõigepealt, ega selliseid kõikehõlmavaid lepinguid nii palju polegi.  Meile tähendab see kindlasti peaproovi TTIP läbirääkimisteks. Väga olulised on ka merendussektori, avalike hangete liberaliseerimine ja veel palju muud.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga