18.09.2013

Poolepäevane [[Coreper]] hõlmas ka hommikusöögi ning lõuna. Esimesel arutasime [[MFF]] arenguid. Halvasti paistab. [[EP]] pole lubadustest hoolimata seda lõpphääletusele pannud ja esitab uusi nõudmisi. Mitu kolleegi ütlesid, et nende meelest pidi diilimine ja lehmakauplemine juuliga läbi saama. Enam kindlasti ei tulda parlamendile heast tahtest vastu, nagu ka mina olen varasemalt soovitanud. Naiivne olin, tuleb välja. Tähtsamad [[EP]] poolt nõutavad asjad on esiteks veel üks 2013 lisaeelarve. [[COM]] esitab eelnõu 25.09, aga kuidas see [[NK]] poolel 2 nädalaga vastu võtta, ei kujuta ette. Ajaraam tuleb soovist saada veel oktoobri plenaaristungil [[MFF]] vastu võetud. Muud asjad on omavahendite kõrgetasemelise töögrupi loomine (muide, ka eestlasest eurovolinik Kallas ütles laupäeval Tallinnas väga jõuliselt, et ilma omavahendita enam järgmist [[MFF]] pole võimalik teha). [[ÜKP]] paketis tahab parlament lahjendada makromajanduslikku tingimuslikkust, milline nõudmine on netomaksjatele, eriti [[DE]]le tulipunane rätik. Lisaks delegeeritud aktide küsimus. Selge on, et õhkkond institutsioonide vahel on väga kehvakene. [[EP]] presidendi Schulzi eelseisva Eesti-visiidi käigus saab neid asju uurida. Usutavasti algab nüüd mingisugune närvide mäng, sest ega ju [[NK]] ega ka [[COM]] pole ainsad, kel [[MFF]] vaja – vastutus, ka läbikukkumise eest, on praegu [[EP]] peal ning on raske näha, et [[MEP]]id tahaksid oma valimiskampaaniasse sukelduda, nii suur asi tegemata. Kui läheb närvide mänguks, siis on tõenäoline, et kokkulepe sünnib alles väga aasta lõpuks, mis omakorda lükkab edasi [[MFF]] summade kasutamise alguse.

[[Coreper]]i istungi enda saak oli pigem lahja. Saavutasime kokkuleppe mandaadiks, et rääkida [[EP]]-ga läbi sisejulgeoleku raha kasutamine [[MFF]]ist. Oktoobri [[JHA]]l, muide, toimub jälle arutelu EL kodanike töörände (vt Gondori kroonika 06.-07.06.2013) üle. Nüüd on [[COM]] teinud analüüsi, mis ütleb, et probleeme nagu pole. Aga kindlasti hakkavad 4 asja algatanud [[LR]] ([[DE]], [[NL]], [[UK]] ja [[AT]]) rääkima, et ikka tegelikult on. [[NL]] valitsuse nn tõestusmaterjali olen näinud, ikkagi rohkem emotsioonid (idaeurooplased tegevat näiteks midagi, mille ebaõnnestunud tõlge on “rough sleeping” jne). Klassikaline jamaolukord – kodanikele nagu tundub, et probleem nagu on ja siis on “Brüsseli bürokraatidel” neetult keeruline hakata selgitama, et kallid inimesed, teile ainult tundub nii, tegelikult on kõik OK. Loodetavasti valmistab siseminister Vaher end aruteluks hästi ette. [[Coreper]] ei saavutanud kokkulepet EL-Ukraina assotsiatsioonileppe ajutise rakendamise kohta, aga lootust on, sest juba räägiti erakorralisest istungist 23.09.

Lõuna aukülaliseks oli [[CFSP]] kõrge esindaja Ashton ja teemaks [[EEAS]] ülevaatus. Aluspaber ülevaadatavate endi poolt koos soovitustega on olemas. Selle sisu laias laastus [[EE]]le sobib, me sooviks ehk tugevamat tähelepanu konsulaarteenuste osutamisel EL kodanikele EL delegatsioonide poolt seal, kus meil endal saatkondi pole. Aga mõistame ka, et [[EEAS]]il pole ei kogemusi, inimesi ega ressursse selle jaoks. Alustada saab aga ka näiteks kriiside ajal tegutsemise kavade koostamisest vms, siis näeksid ka kodanikud, et EL-ist on kasu. Veel soovib [[EE]], et ka tulevases [[COM]] koosseisus oleks laienemise ja naabruspoliitika voliniku portfell (kurb fakt, aga kui [[ENP]] peaks puhtalt [[EEAS]]i minema, siis poleks olemasolevas olukorras eraldi laienemisvolinikku küll vaja, ja nagu poliitikas ikka – pole nähtaval, pole ka oluline). Need kaks asja ütlesin ka maha. Ashton tahab ülevaatusega kiiresti ühele poole saada ja eelistaks kindlasti arutelu [[FAC]]il, kus tema “põhikunded” ehk välisministrid. Enamus täna kõnelnud [[LR]] aga on seisukohal, et tegemist on institutsioonidevahelise teemaga ja pealegi on [[EEAS]] loodud just [[GAC]] otsusega, nii peaks ka ülevaatus selles formaadis toimuma (osalt selstskond kattub, aga õige paljudel [[LR]] on siiski eraldi EL asjade ministrid, kelle organ ongi [[GAC]]). [[PRES]] võttis asja kokku, öeldes, et taotleb [[GAC]] järeldusi ja loodetavasti veel selle aastanumbri sees. Tööd koordineerib [[Coreper]]. Ei näe tõesti võimalust, et selline teema nn käest antaks.