18.09.2013

Poolepäevane Coreper hõlmas ka hommikusöögi ning lõuna. Esimesel arutasime MFF arenguid. Halvasti paistab. EP pole lubadustest hoolimata seda lõpphääletusele pannud ja esitab uusi nõudmisi. Mitu kolleegi ütlesid, et nende meelest pidi diilimine ja lehmakauplemine juuliga läbi saama. Enam kindlasti ei tulda parlamendile heast tahtest vastu, nagu ka mina olen varasemalt soovitanud. Naiivne olin, tuleb välja. Tähtsamad EP poolt nõutavad asjad on esiteks veel üks 2013 lisaeelarve. COM esitab eelnõu 25.09, aga kuidas see NK poolel 2 nädalaga vastu võtta, ei kujuta ette. Ajaraam tuleb soovist saada veel oktoobri plenaaristungil MFF vastu võetud. Muud asjad on omavahendite kõrgetasemelise töögrupi loomine (muide, ka eestlasest eurovolinik Kallas ütles laupäeval Tallinnas väga jõuliselt, et ilma omavahendita enam järgmist MFF pole võimalik teha). ÜKP paketis tahab parlament lahjendada makromajanduslikku tingimuslikkust, milline nõudmine on netomaksjatele, eriti DEle tulipunane rätik. Lisaks delegeeritud aktide küsimus. Selge on, et õhkkond institutsioonide vahel on väga kehvakene. EP presidendi Schulzi eelseisva Eesti-visiidi käigus saab neid asju uurida. Usutavasti algab nüüd mingisugune närvide mäng, sest ega ju NK ega ka COM pole ainsad, kel MFF vaja – vastutus, ka läbikukkumise eest, on praegu EP peal ning on raske näha, et MEPid tahaksid oma valimiskampaaniasse sukelduda, nii suur asi tegemata. Kui läheb närvide mänguks, siis on tõenäoline, et kokkulepe sünnib alles väga aasta lõpuks, mis omakorda lükkab edasi MFF summade kasutamise alguse.

Coreperi istungi enda saak oli pigem lahja. Saavutasime kokkuleppe mandaadiks, et rääkida EP-ga läbi sisejulgeoleku raha kasutamine MFFist. Oktoobri JHAl, muide, toimub jälle arutelu EL kodanike töörände (vt Gondori kroonika 06.-07.06.2013) üle. Nüüd on COM teinud analüüsi, mis ütleb, et probleeme nagu pole. Aga kindlasti hakkavad 4 asja algatanud LR (DE, NL, UK ja AT) rääkima, et ikka tegelikult on. NL valitsuse nn tõestusmaterjali olen näinud, ikkagi rohkem emotsioonid (idaeurooplased tegevat näiteks midagi, mille ebaõnnestunud tõlge on “rough sleeping” jne). Klassikaline jamaolukord – kodanikele nagu tundub, et probleem nagu on ja siis on “Brüsseli bürokraatidel” neetult keeruline hakata selgitama, et kallid inimesed, teile ainult tundub nii, tegelikult on kõik OK. Loodetavasti valmistab siseminister Vaher end aruteluks hästi ette. Coreper ei saavutanud kokkulepet EL-Ukraina assotsiatsioonileppe ajutise rakendamise kohta, aga lootust on, sest juba räägiti erakorralisest istungist 23.09.

Lõuna aukülaliseks oli CFSP kõrge esindaja Ashton ja teemaks EEAS ülevaatus. Aluspaber ülevaadatavate endi poolt koos soovitustega on olemas. Selle sisu laias laastus EEle sobib, me sooviks ehk tugevamat tähelepanu konsulaarteenuste osutamisel EL kodanikele EL delegatsioonide poolt seal, kus meil endal saatkondi pole. Aga mõistame ka, et EEASil pole ei kogemusi, inimesi ega ressursse selle jaoks. Alustada saab aga ka näiteks kriiside ajal tegutsemise kavade koostamisest vms, siis näeksid ka kodanikud, et EL-ist on kasu. Veel soovib EE, et ka tulevases COM koosseisus oleks laienemise ja naabruspoliitika voliniku portfell (kurb fakt, aga kui ENP peaks puhtalt EEASi minema, siis poleks olemasolevas olukorras eraldi laienemisvolinikku küll vaja, ja nagu poliitikas ikka – pole nähtaval, pole ka oluline). Need kaks asja ütlesin ka maha. Ashton tahab ülevaatusega kiiresti ühele poole saada ja eelistaks kindlasti arutelu FACil, kus tema “põhikunded” ehk välisministrid. Enamus täna kõnelnud LR aga on seisukohal, et tegemist on institutsioonidevahelise teemaga ja pealegi on EEAS loodud just GAC otsusega, nii peaks ka ülevaatus selles formaadis toimuma (osalt selstskond kattub, aga õige paljudel LR on siiski eraldi EL asjade ministrid, kelle organ ongi GAC). PRES võttis asja kokku, öeldes, et taotleb GAC järeldusi ja loodetavasti veel selle aastanumbri sees. Tööd koordineerib Coreper. Ei näe tõesti võimalust, et selline teema nn käest antaks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga