18.07.2016

FAC eel oli CFSP kõrge esindaja Mogherini loobunud Brexitile pühendatud õhtusöögi korraldamisest (vt Gondori kroonika 13.07.2016). Selle asemel sõi uue UK välisministri Johnsoniga, mis ongi normaalne. Selge, et Johnsoni vastu täna eriline huvi, aga kinnitan, et ei midagi pikantset ega ekstravagantset. Ütles koguni, et UK ei kavatse Euroopast lahkuda. Muide, rääkis läbivalt Britain selmet Ühendkuningriik. Küllap juhivad ta diplomaadid tähelepanu.

Ministrid sõid hommikust USA riigisekretäri Kerryga, põhiteemaks Türgi sündmused. TTIP, kus paljudel hirm, et nüüd, UK lahkumise perspektiivi juures pole lootustki  seda kokkulepet saada. Seega mitmed, ka tavaliselt vabakaubanduse suhtes leigemad LR kinnitasid oma pühendumust – küll kaubandusinimeste vahel selgitame, kes siin siiras on.

Seoses kõrge külalise visiidi ja põletavate rahvusvahelise elu sündmustega lendas istungi päevaplaan muidugi vastu taevast. Lõunani jõuti vaid avaldada kaastunnet FRle Nizza kohutava terroriakti pärast ja kinnitada täit pühendumust terrorismivastasele võitlusele. Lõunal võtsid ministrid läbi Türgi, mille kohta ka järeldused. Kus tähelepanuväärne nii selgelt väljendatud ootus, et putšijärgne puhastus oleks kooskõlas demokraatlike tavadega kui eriti tugev viide, et surmanuhtluse taastamise puhul oleks selle riigi EL-teega ühel pool.

Pärastlõunal EL Hiina-strateegia, mille kohta samuti järeldused. Nende üle on töögrupis ja PSCs vaieldud päevi, et mitte öelda kauem. Ja ei saadud ka ministrite vahel kokkuleppele selge täpse sõnastuse üle ÜRO vahekohtu otsuse suhtes Lõuna-Hiina mere kohta. Mõnel LRl oma merepiirivaidlused nii suured, et ei saa rahvusvahelise õiguse ja korra ühest toetust sisse panna. Väga ohtlik sellisele ühendusele nagu EL. Lõpuks lahendati nii, et järelduste vastav punkt (nr 16, kui kedagi huvitab) asendati EL eelmise nädala avaldusega. Tähelepanuväärne, ja mitte positiivses mõttes, oli seejuures, et (väikeste) LRde naaklusse ei sekkunud korralekutsuva köhatusega ükski suurem.

Kas tasubki lisada, et põhiteemaks kavandatud Ladina-Ameerika kohta võtsid kiiruga sõna vaid 3 kõige otsesemalt piirkonnaga seotud LR?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga