18.06.2014

Tervepäeva[[Coreper]]. 23.06 [[FAC]] ettevalmistamisel peateema muidugi jälle Ukraina (ehkki Lähis-Idas, Süürias, Iraagis läheb asi ka hullemaks ja neist räägitakse esmaspäeval ka). Saavutasime praktikas üksmeele kõige olulisemas küsimuses ehk Ukraina-EL vahelise ulatusliku vabakaubandusleppe allkirjastamise juriidilise lahenduse üle, ehkki ühel [[LR]] on veel reservatsioon. Allkirjastamine saab siis toimuda 27.06 [[ÜK]] ajal koos assotsiatsioonilepete ja samalaadsete kaubanduslepete allkirjastamisega Moldova ning Gruusiaga. [[COM]] tutvustas põhjalikult nende lepete mõju üle käidud ja käidavaid kõnelusi Venemaaga. Sisuliselt seal probleeme peaaegu pole, aga poliitiliselt need lepped Moskvale ei meeldi ja seda kuuleme, kardetavasti tunneme veel mõnd aega. Mis kõnelused aga iganes ei toimu, peamine on – lepete sisu puutumatuse kõrval –  Ukraina, Moldova ja Gruusia endi osalus ja omalus seal. Periood lepete allkirjastamise ja esialgse kohaldamise vahel saab tõenäoliselt olema äärmiselt pingeline. Seda peavad kajastama ka 23.06 [[FAC]] järeldused, kus muu hulgas tuleb välisministritel anda hinnang, kas Venemaa on olukorda eskaleerinud või de-eskaleerinud – tõenäoliselt väga keeruline arutelu, kuna esimene peaks tähendama ka nn kolmanda faasi, majandussanktsioonide kehtestamist. Nagu [[ÜK]] eesistuja Van Rompuy kabinetiülem meile selgeks tegi, ootab Van Rompuy seda hinnangut just välisministritelt, et siis 27.06 saaksid peaministrid-presidendid teha otsuse sanktsioonide käivitamise kohta. Minu kogemuse järgi tahavad välisministrid selle otsuse aga veeretada oma ülemuste kaela. Tuleb keeruline nädal ka selles mõttes.

20.06 [[ECOFIN]]i ettevalmistuste alt on hea uudis ülemäärase eelarvepuudujäägi menetluse lõpetamine 6 [[LR]] suhtes – see tähendab, et [[AT]], [[CZ]], [[DK]], [[NL]], [[SK]] ja [[BE]] eelarvepuudujääk on langetatud alla 3%. Euroalal üldse on puudujääk vähenenud 2009-2013 rohkem kui 2 korda, umbes 2,5% peale. See on tegelikult väga suur saavutus. Rahapesu vastu võitlemise direktiiv sai heakskiidu, ja saame halastuse pärast tõmmata eesriide selle stseeni ette. See on üks seadus, mis saab [[EP]]s [[EE]] poolt vaadates vist vaid kehvemaks minna.

[[ÜK]] ettevalmistuse muud osad. Sise- ja justiitsasjade nn Stokholmi jätkuprogramm on põhimõtteliselt paigas, mõni detail veel ehk muutub. Paksu verd tekitanud, inimeste vaba liikumise küsimus on piisava delikaatsusega käsitletud. [[EE]] tegi kaks parandusettepanekut, ühe IT-lahenduste parema kasutamise kohta (ehkki juba järelduste eelnõu märkis meie eeltöö tulemusena ära Tallinnas asuva eu-LISA agentuuri rolli) ja teise haldusotsuste ülepiiri tunnustamise vajaduse kohta. Riigipõhised soovitused tunduvad sel aastal hõlpsamalt minevat kui eelmistel kordadel, siin tüli ette näha ei ole. Kliima ja energia all märkisin ära meie põhimure, et juba lepitud ja alustatud energiajulgeolekuprojektid ei oleks otseselt osa kliimaeesmärkide koormajagamisest, ehk teisisõnu, et meile (see kehtib ka muude Balti riikide kohta) me endi rahaga kosja ei tuldaks – teie juba need asjad saite ja kõik. Aga kuna selle kohta tulevad otsused alles oktoobris, siis oli täna ja on järgmise nädala debatt suhteliselt loid. Suurim uudis muude küsimuste alt oli Van Rompuy kabinetiülema teade, et palju vaidlusi tekitanud lepinguliste suhete ja vastavate solidaarsusmehhanismide asi jääb tema järeltulijale ja [[COM]] järgmisele presidendile. Õige ka, kuna seda ajas lõpus tõesti [[DE]] üksi. See aga ei tähenda, et [[EMU]] tulevik nüüd kindel on, kardetavasti tuleb nende küsimuste juurde ikkagi lähiaastail tagasi pöörduda, ja siis kahetsedes, et seda ei tehtud paraneva majandusolukorra tingimustes, nagu praegu kõigest hoolimata siiski on. [[ÜK]] põhiteemast ehk ametissenimetamistest niipalju, et järgmise 5 aasta poliitiliste prioriteetide kokkuleppimiseks kutsutakse 24.06 õhtuks kokku kõik [[šerpa]]d, kes peavad töötama niikaua, kui tekst kokku lepitud. Palju õnne. Need prioriteedid pannakse siis [[COM]] presidendi kandidaadile pidulikult kaasa ja saadetakse ja [[EP]] poole teele. Ka talle võib sel puhul juba ette õnne soovida.

Pisut üllatavalt tekkis pikem arutelu Albaaniale kandidaadistaatuse andmise üle. [[COM]] soovitus see staatus anda (mis ei tähenda läbirääkimiste algust ega, taevas hoia, sissesaamist). Aga nagu praegusel ajal ikka, iga järgmise riigi iga järgmine samm EL suunas tehakse [[LR]] poolt vaevalisemaks. Lõpuks saime siiski niikaugele, et suure tõenäosusega saab 24.06 [[GAC]] heaks kiita ja 27.06 [[ÜK]] Albaania kandidaadistaatuse siiski kinnitada. Aga enne veel üks [[Coreper]]i arutelu, 23.06 õhtupoolikul.