18.05.2016

TervepäevaCoreper, viimasel ajal haruldus. Kraaklesime päris korralikult viisapoliitika üle. PRES kavandab 20.05 JHAl viisavabaduse uue peatamismehhanismi heakskiitu, aga viisavabaduse üle vaid põhimõttelist arutelu. Varem lubati aga “paralleelset protsessi”. Olgu, Kosovo ja Türgi pole kõiki tehnilisi kriteeriume täitnud, aga Gruusia ja Ukraina on. Üpris ilmselt on PRES olukorralugemine – ja tänane Coreper ka kinnitas seda – et Gruusia suhtes on üksmeel olemas, aga Ukraina üle veel pole. Gruusia peaks tulema 24.05 Coreperi kinnitamiseks, aga Ukraina alles 2 nädala pärast ekspertide töörühmas. Kas me jõuame niimoodi juuli EP kinnitamiseks valmis? Tuleb pidevat survet jätkata. Peatamismehhanismiga ei läinud nii libedalt, nagu varem lootsin. Puhtalt tehnilistele kriteeriumitele nagu asüülitaotluste või riigis viibimise režiimi rikkumiste järsule kasvule hakati ikka juurde keevitama ka “selle riigiga seotud kuritegevuse” kasvu. Siin tunnistas isegi PRES, et sõnastus pole täpne, ka COM nurises selle üle, aga paremat ei tulnud ka kellelgi pähe. Läheb 20.05 siseministrite poolt heakskiitmisele ja siis loodame (kas ka põhjendatult?), et triloogidel EPga leitakse täpsemaid sõnastusi.

Lõunal oli COM peasekretär Italianer, kes tutvustas selleaastaseid LR aruandeid ja riigipõhiseid soovitusi. Põhiasjad on uudistest läbi käinud – IT sai kõvasti fiskaalset liikumisruumi, ES päästsid ennetähtaegsed valimised ja PT sai aasta lõpuni lisaaega puudujäägi allatoomiseks. Ühe sõnaga öeldes: poliitiline COM oli taas oma otsustes poliitilisem, kui reeglite järgimist väärtustavate LRde meelest hea ja õige on. Aga samas, praegu on kerge öelda, et vaevleme rändekriisi käes, mis eriline olukord; ja ega see ju päris vale ka pole.

28.-29.06 ÜK ettevalmistus praeguses faasis veel kiretu. Tore ja toetamistvääriv on eesistuja Tuski kava arutada eelseisva NATO tippkohtumise kontekstis EL-NATO koostööd, mida EE on alati toetanud, nii ka täna. Ja muidugi ei saanud ma siseturu all jätta märkimata ka digitaalse siseturu tähtsust. Vene sanktsioonide pikendamise teemast täna veel vaikiti kombekalt.

Vastu õhtut, aga mitte ootusi toimus kõvem sõnavahetus maksuküsimustes. PRES tahab 25.05 ECOFINil heaks kiita ettevõtte maksudest kõrvalehiilimise direktiivi. Peamine sisu on tõmmata maha võimalusi makse riigist riiki, riikde vahel mängides optimeerida. Ilus põhimõte, mida kõik toetavad, ja üldse on see praeguse aja üks läbivaid teemasid, nagu Gondori kroonika lugejad teavad. Samas on tempo olnud väga kiire ja 28 maksusüsteemi ühitamine ka väikeses osas on väga vaevaline. Lisaks otsustatakse maksuküsimusi ühehäälsusega. EE on teadagi ettevõtte tulumaksustamisel oma eripära, mida riikliku kui mitte suveräänsuse, siis vähemalt identiteedi osaks arvame. Kui seda selle direktiivi kontekstis ühese tõlgendusega tunnistataks, siis saaksime muudes asjades olla võrdlemisi konstruktiivsed või vähemalt mitte üksi. Oma asjas aga oleme üksi ja eks jätkame punnitamist ka ECOFINile eelneva nädala jooksul. Tänase arutelu põhjal ei tundu PRES soov 25.05 kokkulepet saada küll üldse realistlik.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga