18.05.2015

Välis- ja kaitseministrite ühisnõukogu, suupäraselt jumboFAC. Algul kaitseministrid eraldi, Euroopa Kaitseagentuuri juhtkomiteena, kus EE koos LVga esitles nn küberhügieeni algatust, teisisõnu: mida ja kuidas teha, et vähendada inimesega seotud riske küberruumis. Siis ainult ministritele (kaitse- ja välis-) lõuna NATO peasekrtäri Stoltenbergiga. Seejärel otsustati asutada CSDP Vahemere operatsioon. Tõsi, selle tegutsemiseks Liibüa vetes peab veel saama õigusliku aluse kas Liibüa enda valitsuselt (kui see sünnib) või ÜRO Julgeolekunõukogult (samuti väheusutav).

Aja kokkuhoiu mõttes võttis koosolekut juhatanud CFSP kõrge esindaja Mogherini järgmised kaks punkti koos – 25.-26.06 kaitseÜK ettevalmistuse ja Euroopa julgeolekustrateegia ülevaatuse. Välja kukkus kaunis kakofoonselt, sest rääkisid välis- ja kaitseministrid läbisegi (iga LR eest enamasti mõlemad) ja teemad läksid ka natuke sassi, nii et kokku nagu ei oskagi hästi võtta. EE sõnumid on teada: kaitsekulutused, küberkaitse, EL-NATO koostöö ja uuena hübriidsõda. Julgeolekustrateegia all, mis oli rohkem infopunkt (esitleti vaid ettevalmistava faasi kokkuvõtet), oli meil siiski kobiseda ebaõnnestunud sõnastuse üle, mille järgi uue Euroopa julgeolekuarhitektuuri ülesehitamisel koos Venemaaga peaks EL olema kuidagi nõudja, demandeur´i rollis. Vale välispoliitiline sõnum, tuleb ära muuta. Viimane ühissessiooni teema oli 23.04 erakorralise rändeteemalise ÜK järelmid, kus peamiselt räägiti välispoliitilistest asjadest, ka arenguabist, tööst lähteriikidega nagu Eritrea, Niiger jt. Aga puudutati ka nn kvoodiküsimust. Kuna asjad, metoodika pole päriselt selged ja COM päris ettepanekut veel pole ka, hoidsime meie madalat profiili.

Omavahele jäädes arutasid välisministrid Lähis-Ida rahuprotsessi. See teema on üks (vähestest) välispoliitilistest küsimustest, mis kajab tugevalt vastu paljude LR avalikus arvamuses ja sisepoliitikas ning kus EL sees on küllalt tõsised eriarvamused. Probleem ise on aga olemas olnud pea 70 aastat ja lõppu paraku ei paista. Peamiselt andsidki ministrid peatselt regiooni suunduvalt Mogherinile teemoonaks soovitusi kaasa, mida kellele öelda ja mida silmas pidada. Aga võluvitsa pole seal kellelgi, ka USA-l mitte, nagu viimase paari aasta jooksul näinud oleme. Kõrbest on sajandiga küll tehtud õitsev aed, aga julgeolekut pole kellelegi suudetud luua, mis on ju tegelikult masendav.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga