18.04.2016

[[FAC]]ile avaldas tugevat mõju päevakorra planeerimine. Arusaadav, et valikuid tuleb teha, aga Kolumbia rahukõnelustele tunni kulutamine pani imestama õige mitmeid (ehkki, tõsi, [[ES]] ja vähemal määral [[PT]] nurisevad tihti, et Ladina-Ameerikale pööratakse liiga vähe tähelepanu). Sisulisi aruteluteemasid siis kaks – ränne ja idapartnerlus, ja kummagi all polnud paraku liiga palju sisuliselt uut.

Rände välismõõtme alt on tegelikult märkimisväärne see, kuidas EL vähemalt püüab panna kokku oma eri poliitikaid. Traditsiooniliselt on EL välistegevuse osised jaotunud nii, et suured, rahamahukad alad on mitte lihtsalt [[COM]], vaid [[COM]] tugevate iseseisvate peadirektoraatide käes – arengukoostöö, väliskaubandus jne, millele [[EEAS]] ja [[FAC]] püüavad siis mingit poliitilist konstruktsiooni pigem lisaks kui peale ehitada. Mitte alati edukalt. Näiteks puhtalt poliitilise loogika järgi ei tohiks riikide grupp, kes annab üle 50% maailma arenguabist, ÜRO-s kaotada ühtki hääletust. Ometi tuleb EL-il seda pehmelt öeldes ette küll, me lihtsalt ei kasuta arengukoostöö raha poliitilise surve vahendina – ja selles on ka oma diskreetne võlu, kui mõtlema hakata. Nüüd aga mõeldakse rände mõttes problemaatilised riigid ükshaaval läbi nii, et arvestatakse kõiki EL poliitikaid. Kas sellega nende riikide “päris” survestamiseni jõutakse, on veel vara öelda, aga vähemalt selline mõtlemine harjutab. Mitte et sellest täna välisministrite vahel liiga palju juttu oleks olnud, ikka rohkem sellest, kus endal praegu king pigistab.

Idapartnerluse Riia tippkohtumisest on kohe möödas aasta ja EL poolel pole hetkel uusi julgeid ideid selle poliitika edasiarendamiseks, see sai täna taas selgeks. Järelikult tuleb töötada, piltlikult öeldes, Riia deklaratsiooni lehekülgedega 4 ja edasi, nendega, mis räägivad konkreetsest koostööst ja mille jaoks EL-il on sadade miljonite ulatuses raha. Perspektiivikad tunduvad näiteks transpordi, ühenduste, miks mitte ka IT-ala. Pluss kodanikuühiskond. Poliiitliselt nähtavama poole pealt nõudsid pea kõik sõnavõtnud (keda küll kokku vaid poole jagu [[LR]]dest, paraku) viisavabaduse kiiret otsust Gruusiale ja [[COM]] kiiret ettepanekut samaks Ukrainale. Ka [[CFSP]] kõrge esindaja Mogherini kokkuvõte oli ses suhtes ühene. Ülehomme käime [[Coreper]]is veel üle, kui vaja, aga usutavasti sai [[PRES]] täna sõnumi kätte.