18.04.2013

Poolepäevane Coreper, nii detailides sumpav ja väheinspireeriv kui multilateraalne diplomaatia aeg-ajalt olla võib. Kõigepealt 22.04 FAC ja GAC päevakord. Esimeses järeldused Mali ja Birma kohta, arutelu idapartnerite üle ja COM raportid ametlikult pika nimega Makedoonia ning Serbia-Kosovo dialoogi kohta. Makedoonia ja Serbiaga võiks põhimõtteliselt juuni ÜK otsustada liitumisläbirääkimiste alustamise, kuid hetkel ei tundu olevat liikumist ei dialoogis ega ka mõne naabruses asuva LR suhtumises Makedooniasse. Aga aega iseenesest ju veel on, ehkki näiteks DE vajab läbirääkimisteotsuseks parlamendi heakskiitu, mis alati aega võtab. Välisministrid söövad esmaspäeval lõunat COM energiavoliniku Oettingeriga.  GACil antakse ülevaade MFF osas toimuvast, mida paraku palju pole.

Finantsinstrumentide turgude direktiivi ja määruse (elegantse lühendiga MIFID/MIFIR) üle toimus tunnine detailne arutelu, mille tulemusena jõuti täpselt algusse tagasi. Kuna tegu väga tehnilise teemaga, siis pidas enamus sõnavõtnuid vajalikuks alustada sellest, kui kaua tal oli läinud, et teemasse sisse lugeda  või kui vähe ta ise tegelikult oma jutust aru saab – teiste jaoks alati hindamatu väärtusega informatsioon.

Aga SSM ehk täpsemalt EKP ja EBA määruste üle võidi tõesti nentida kokkuleppe lõplikku olemasolu. Arutelu keskendus sellele, mis staatusega 12.04 mitteametlikul ECOFIN-il tehtud deklaratsioon sel teemal. Olles mõnd aega rahandusministrite töömeetodite ja nende isemeelsuse (sest deklaratsioon räägib vastu peaministrite poolt mitmel ÜK-l otsustatule) üle keelt teritanud, nenditi lõpuks, et tegemist on poliitilise dokumendiga, millel juriidiliselt eelnõudega pistmist pole, öeldi aamen ja EL ühtne pangandusjärelevalve loeti tehtuks. Pangandusliidu järgmise sammu, ühtse kriisihaldusmehhanismi SRM eelnõu on COM lubanud esitada juunis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga