18.01.2016

[[NL]] eesistuja iseenesest õilis plaan, korraldada [[FAC]] ja [[GAC]] ühel päeval, et paljud välisministrid, kes oma riiki mõlemas esindavad, ikka ka [[GAC]]il osaleksid, ei õnnestunud päris täiel määral. [[FAC]] venis ikkagi üks tunni võrra üle aja ja [[GAC]]iga pidi pihta hakatama. Venis peamiselt seetõttu, et [[GR]] pärast, keda asusid toetama veel paar [[LR]], avati uuesti juba 15.12 [[PSC]]s lukku löödud järeldused Lähis-Ida rahuprotsessi teemal. Asi juba ka seitungisse jõudnud, ja üpris realistlikult. Sisu isegi sisuks, ehkki viis, kuidas üks kolmas riik, lekkinud EL-tekste (olgu, olgu, Brüsselis lekib muidugi  kõik) käes hoides [[LR]] konkreetsete sõnastusettepanekutega survestab… Aga EL protsess oli väga murettekitav. Ma olen kord kokku puutunud olukorraga, kus lasime teksti kinni panna töögrupi tasandil, inimlik eksitus, ja siis ei õnnestunud avamine ei [[PSC]]s ega [[Coreper]]is, kuna oli juba lukus ja kõik! Nüüd aga avatakse järeldused pärast seda, kui kõik on selle juba [[PSC]]s heaks kiitnud – minister lugenud ega saanud nõustuda, kõlas põhjendus. Usun, et sellest tuleb veel kõvasti ütlemist. Mida kõike võidakse veel ja mis faasis avada – ega lennukad mõtted maailmast otsa pole saanud! Igatahes, seda siis arutatigi ja muudetigi Lähis-Ida järelduste teksti pisut.

Muudest [[FAC]]i teemadest meie jaoks peamine Ukraina, fookusega reformidel, mitte olukorral Donbassis ega Minski lepete täitmisel. Ehkki mõni ülitundlik Minskist tulenev asi nagu regionaalse autonoomia seadus, käis pisut üllataval kombel ka ühe Minski ämmaemanda sõnavõtust läbi. Üldiselt aga, toon asjalik: Ukrainat tuleb aidata, [[COM]] ja nimeliselt kaubandusvolinik Malmström, kes ka täna kohal, on teinud ülihead tänamatut tööd kolmepoolsetel kõnelustel kaubanduslepe üle, nüüd tuleb Ukrainat aidata seda ellu viia. Korruptsiooniga võitlemine ja õigussüsteem peavad olema prioriteetsed. [[COM]] manitses [[LR]] mitte dubleerima eri abiprojekte. Ei tule karta EL nähtavat rolli Ukraina reformiprotsessis, sest me oleme nagunii selle riigi saatusega seotud, on vast tänasest kõige olulisem järeldus, millel ka pikemaajaline mõõde. Viisavabadus on ukrainlastel käeulatuses. Järelejäänud mõned nõuded täidavad nad kindlasti, seda on suutnud kõik, kel see perspektiiv reaalne – niivõrd ahvatlev on see.

[[GAC]]is tutvustas [[NL]] [[PRES]] oma töökava. Ega muud kui ränne, akuutne kriis. Siiski kasutasime [[EE]] juhust ja kiitsime ka innovatsiooni osa ning panime südamele digituru tähtsust. [[UK]] oli (küllap kodupublikule sõnumeid anda soovides) kaunis väge täis, rääkides juba ka järgmise eesistumistrio (kuhu ka meie kuulume) plaanidest siseturu alal. Paljud väikesed [[LR]] on muljetanud, et suure [[LR]] eel või järel võib su eesistumine kergesti olla teise poolt varjutatud – suurte masside läheduses ruum deformeerub, ütleks füüsik. Huvitav oli [[NL]] info, et ka [[ÜK]] eesistuja Tusk näeb [[GAC]]ile suuremat rolli nii [[ÜK]] ettevalmistamisel kui ka tema otsuste elluviimise jälgimisel. Kui nii peaks minema, mis saab minna vaid Tuski ja [[GAC]] eesistuja tihedas üksmeelses koostöös, siis võiks see pisut õnnetu ent horisontaalne nõukogu isegi mingi uue hingamise saada. Aga usun, kui näen.

Täna tuli teade [[PL]] kolleegi ennetähtaegsest tagasikutsumisest. Kolmas kolleeg läheb poole aasta jooksul poliitilistel põhjustel. Ja võetakse ikka paremast otsast, nagu tõdeb ohvitser Väinö Linna sõjaraamatus. Euroopa hakkab ka saadikute jaoks tuulise kohana tunduma, eks see ole osa üldise tuuletõmbuse olukorrast.